Wystawa „Bielsk w początkach XX wieku”

Równo sto lat temu w Bielsku w powiecie płockim Biskup Płocki Antoni Julian Nowowiejski w licznej asyście około 30 księży z okolicznych parafii dokonał konsekracji nowo pobudowanego kościoła św. Jana Chrzciciela.

 Budowa tej świątyni o nieprzeciętnych rozmiarach zajęła wówczas mieszkańcom parafii niespełna dwa i pół roku. Z tej okazji Muzeum Mazowieckie w Płocku wspólnie z Urzędem Gminy w Bielsku a także Parafią Bielsk zapraszają na wystawę czasową zatytułowaną „Bielsk w początkach XX wieku”. Na wystawie tej zaprezentowane zostaną liczne, mało znane, stare fotografie przedstawiające miejscowość i jej mieszkańców od pierwszych lat XX wieku, aż do II wojny światowej włącznie. Ponadto wystawione będą dokumenty związane z miejscowymi urzędami oraz mieszkańcami. Współczesny odbiorca będzie miał możliwość poznać tę starą mazowiecką osadę w okresie gdy z kojarzonego z drewnianymi domami miasteczka przeistoczyła się w miejscowość ze smukłym, neogotyckim, ceglanym kościołem górującym nad całą okolicą.

Wernisaż wystawy – 26 lipca 2012 r. (czwartek) o godz. 12.00 w Urzędzie Gminy w Bielsku, Plac Wolności 3A. Wystawa czynna będzie codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 – 15.30, natomiast w każdy czwartek w godzinach 10.00 – 18.00. Organizatorzy serdecznie zapraszają do zwiedzania do końca września 2012 roku.

Autor: Michał Sobociński

Skomentuj

comments