Maraton Pisania Listów w Płocku

amnesty2197 listów listów napisali płocczanie podczas Maratonu Pisania Listów. Pisaliśmy przez 6 godzin w sobotę 14 grudnia 2013, w budynku przy Tumskiej 13.

Zaczęliśmy zgodnie z planem, czyli o godz. 14. Pierwszą osobą, która do nas przybyła i napisała pierwszy list był Roman Siemiątkowski – Zastępca Prezydenta Płocka. Odwiedziła nas również radna Rady Miasta Płocka Joanna Olejnik i klasa II E z płockiego “Ekonomika”. Młodzież pisała listy w języku angielskim i polskim. W drugiej godzinie maratonu mieliśmy napisanych 85 listów. W trzeciej godzinie listy pisali z nami Litosława Koper – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Płocku i Radosław Malinowski – z-ca dyrektora Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. W sumie w płockim Maratonie pisało około 70 osób, w większości młodych ludzi (szkoły ponadgimnazjalne).

Pani Monika Niedźwiedzka – nauczycielka z płockiego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich („Ekonomik”) napisała najwięcej: 7 kartek i pisma do wszystkich wskazanych przedstawicieli władzy, prokuratorów. Odwiedziła nas również Pani Elżbieta Zawadzka, również nauczycielka z Ekonomika.

W sumie, od godz. 14 do 20 płocczanie napisali 197 listów.

16 listów poparcia otrzymał Ihar Cichaniuk białoruski aktywista walczący o prawa osób nieheteroseksualnych, zatrzymany przez policję i dotkliwie pobity. Tyle samo listów płocczanie napisali w sprawie etiopskiego dziennikarza Eskindera Nega, który odsiaduje wyrok osiemnastu lat pozbawienia wolności za “terroryzm”. Skazano go w 2011 r., po tym jak w swoich wypowiedziach i artykułach krytykował rząd i głosił prawo do wolności słowa.

Najwięcej listów (20) napisanych zostało w sprawie Miriam Isaury López, którą w lutym 2011 r., dwóch mężczyzn w kominiarkach porwało tuż po tym, jak odwiozła ona dzieci do szkoły. Mężczyźni związali ją, przewiązali jej oczy i odwieźli do koszar wojskowych w Tijuanie. Przez kilka następnych dni żołnierze wielokrotnie ją gwałcili i torturowali aż podpisała dokument, w którym fałszywie przyznała się do popełnienia przestępstw narkotykowych.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz czternasty – tym razem 14-15 grudnia. W tym roku Maraton był szczególny z kilku powodów. Pisaliśmy w rekordowej liczbie ponad 400 miejsc w całej Polsce i w około 60 krajach na całym świecie. To blisko 2 razy więcej niż w zeszłym roku. W tym roku Maraton Pisania Listów niezwykły był też ze względu na bohaterów. Po raz pierwszy w historii do polskiego Maratonu AI dołączyło sprawy polskie; przymusowe wysiedlenie społeczności Romów rumuńskich z Wrocławia sprawę ujawnienia prawdy i rozliczenia winnych tajnych więzień CIA w Polsce.

Amnesty International jest ogólnoświatowym ruchem ludzi działających na rzecz praw człowieka. Członkowie organizacji dobrowolnie poświęcają swój czas i energię, solidaryzując się z ofiarami przypadków łamania praw człowieka.

Organizatorem płockiego Maratonu był Młodzieżowy Domu Kultury i Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

Źródło: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki

Skomentuj

comments