Vox Singers będzie walczyć o Grand Prix Narodów

155 chórów z całej Europy, kilka z USA i innych krajów świata, a wśród nich Vox Singers chór Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, zaśpiewa podczas trzeciej edycji European Choir Games i Grand Prix of the Nations. Konkurs odbędzie się w terminie 17 – 23 lipca 2017 r. w Rydze na Łotwie.

Europejskie Zawody Chóralne to największy tegoroczny konkurs chóralny na naszym kontynencie. Dotychczasowe sukcesy zapewniły płockiemu chórowi możliwość zaśpiewania wśród grupy najlepszych chórów, walczących o Grand Prix Narodów.

Vox Singers zawiezie do Rygi – tradycyjnie – wyłącznie polskie piosenki. Wśród pięciu konkursowych utworów znalazły się utwory zaśpiewane w maju w Płocku z Krystyną Prońko: „Psalm stojących w kolejce” (sł. Ernest Bryll, muz. Wojciech Trzciński), „Małe tęsknoty” (sł. Andrzej Mogielnicki, muz. Wojciech Trzciński) i „Jesteś lekiem na całe zło” (sł. Bogdan Olewicz, muz. Marek Stefankiewicz).

Poza tymi piosenkami z konkursowej sceny zabrzmi jeszcze przenikliwy „Odwrót” do słów Jana Wołka i muzyki Jerzego Satanowskiego, z repertuaru Joanny Lewandowskiej. Ostatnim utworem w konkursie będzie kabaretowa „Szalona krewetka” (sł. Artur Andrus, muz. Włodzimierz Korcz). „Szaloną krewetką” chcemy oddać hołd niedawno zmarłemu Zbyszkowi Wodeckiemu, który jako pierwszy zaśpiewał tę piosenkę.

Każda piosenka to nie tylko popis choru, ale i chóralnych solistów: Zofii Jankowskiej, Moniki Świtkiewicz i Roberta Krajewskiego.

Poza konkursem Vox Singers zaśpiewa w Rydze jeszcze dwukrotnie. Już w najbliższy poniedziałek podczas koncertu przyjaźni (z solistą Pawłem Pilichowieczem) i na zakończenie festiwalu na dużym wspólnym koncercie z kilkoma innymi chórami.

opr. ab / UMP

Skomentuj

comments