Młodzież w czasach PRL

Wczoraj w Domu Studenta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej została otwarta wystawa „Pro i kontra. Młodzież w Polsce Ludowej”.

 Ekspozycję otworzyła prorektor ds. nauki i rozwoju doc. dr Ewa Wiśniewska. – Dziękuję łódzkiemu oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej za wypożyczenie wystawy. Kierujemy ją do młodzieży, aby mogła poznać nie tak odległe dzieje z historii Polski – powiedziała Ewa Wiśniewska.

– Młodzież była w centrum zainteresowania ówczesnej władzy, ponieważ komuniści chcieli stworzyć „homo sovieticus”. Powołali do życia szereg organizacji młodzieżowych służących indoktrynacji – wyjaśniała Magdalena Zapolska-Downar, komisarz wystawy, pracownik łódzkiego oddziału INP.

Na wystawę składa się kilkadziesiąt zdjęć z okresu PRL. Fotografie przedstawiają członków organizacji młodzieżowych pracujących „w czynie społecznym” oraz podczas spotkań i zlotów partyjnych. Można zobaczyć także postacie działające w podziemiu młodzieżowym, a dziś znane z życia publicznego, m.in.: Stefana Niesiołowskiego, Bronisława Wildsteina, Andrzeja Czumę.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 16 lutego do 4 marca w Domu Studenta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku (ul. Nowowiejskiego 6), w godz. 8 – 15.

Organizatorzy: Dział Promocji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

Źródło: Urząd Miasta Płocka

Skomentuj

comments