XV Dożynki Województwa Mazowieckiego w Miętnem

dozynkiJuż w niedzielę 25 sierpnia odbędzie się największe na Mazowszu święto rolników – Dożynki Województwa Mazowieckiego.

W tym roku uroczystości związane z zakończeniem żniw będą miały miejsce w Miętnem. Uczestnicy dożynek będą mogli przypomnieć sobie zwyczaje i tradycje związane ze świętem plonów oraz wziąć udział w wielu imprezach folklorystyczno-rozrywkowych. Na scenie pojawią się Halina Kunicka, zespół NAVI oraz gwiazda wieczoru Patrycja Markowska, z którą gościnnie zaśpiewa uczestniczka programu The Voice of Poland – Monika Szostak. Nie zabraknie wystaw i kiermaszów sztuki ludowej oraz stoisk gastronomicznych z produktami regionalnymi. Patronat honorowy nad tegorocznymi dożynkami objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dożynki Województwa Mazowieckiego co roku organizowane są w innym miejscu. W 2012 r. liczni goście z terenu Mazowsza świętowali w Kozienicach, a dwa lata temu w Wyszkowie. W tym roku wyróżniony został powiat garwoliński, a zwłaszcza wieś położona w jego obrębie – Miętne. W miejscowości znajduje się Zespół Szkół Rolniczych im. Stanisława Staszica, którego poprzednik, szkoła rolnicza, została otwarta w 1924 r. Jest to jedyna szkoła rolnicza w powiecie i największa w subregionie siedleckim. To właśnie na terenie boiska tej placówki odbędzie się tegoroczna impreza.

Uroczystość rozpocznie się mszą św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Miętnem pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego – Jego Ekscelencji Księdza Zbigniewa Kiernikowskiego. Tradycją już jest, że ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi – w tym roku będą to Agnieszka Kurek i Krzysztof Towalski. Starostowie dożynek przekażą symboliczny chleb na ręce biskupa, marszałka województwa, wojewody, starosty i wójtów, zaś ci podzielą się chlebem z uczestnikami imprezy dożynkowej, przekazując go jako symbol pokoju i dziękczynienia za plony.

Prezentacja wieńców dożynkowych, wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów będzie jednym z najważniejszych elementów imprezy. Co roku zachwycają bogactwem, różnorodnością mieniących się barw i pomysłowością ich wykonawców. Oprócz tradycyjnego podziękowania za plony i złożenia wieńców dożynkowych podczas uroczystości wręczone zostaną odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”. Będzie to również świetna okazja do podsumowania rolniczych konkursów i wręczenia pucharów.

Obchody dożynek uatrakcyjni doskonała oprawa muzyczna i artystyczna. Wystąpią m.in. zespół ludowy z Gończyc oraz orkiestra dęta OSP Garwolin wraz z lokalnym bardem Tadeuszem Talarkiem. W programie również autorski koncert Haliny Kunickiej oraz zespołu NAVI. Gwiazdą wieczoru będzie Patrycja Markowska, z którą gościnnie zaśpiewa Monika Szostak – uczestniczka programu The Voice of Poland.

Imprezy towarzyszące: wystawy, kiermasze, prezentacje, konkursy, atrakcje dla najmłodszych.

Marta Milewska Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Skomentuj

comments