Amazoński show

Zdjęcia, ale także muzyka puszczy i opowieść o niezwykłych przygodach podróżnika Stefana Czarnieckiego, to program najbliższego spotkania w Klubie „Podróże” im. Tony’ego Halika.

 Za wyprawę „Śladem szeptu amazońskiego potoku” Czarniecki został w tym roku nominowany do prestiżowej nagrody podróżniczej „Kolosy”. Ekspedycja miała charakter eksploracyjny. Podróżnik obrał sobie za cel zdobycie wierzchołka gigantycznej góry stołowej ulokowanej w samym sercu wenezuelskiej dżungli w stanie Amazonas. Region ulokowany jest na południu kraju, niemal w całości pokryty lasami deszczowymi i poprzecinany gęstą siecią dopływów Orinoko.

Otrzymanie pozwolenia na działalność w tym terenie wymagało już sporej determinacji. Czernieckiemu udało się zaś znacznie więcej. Dzięki współpracy z lokalnymi Indianami po kilku dniach podróży łodzią w górę Orinoko, a następnie Rio Cunucunuma dotarł do skalnego tepui Cerro Duida, gigantycznego ostańca należącego do jednej z najstarszych formacji geologicznych na Ziemi i wszedł na jego szczyt.

Dużą dawkę emocji gwarantowała jednak nie tylko zapierająca dech przyroda, ale i zła sława działających tu karteli narkotykowych, przemytników złota i cyny, obozów kolumbijskiej partyzantki oraz czyhającej gdzieś w ciemnościach anakondy.

Po spotkaniu będzie można kupić po promocyjnej cenie książkę „Dalej od Buenos” autorstwa Stefana Czernieckiego. Publikacja ukazała się w serii „Poznaj Świat” prowadzonej przez Wojciecha Cejrowskiego.

Czerniecki Stefan jest dziennikarzem podróżniczym, zamiłowanym przede wszystkim w eksploracji trudno dostępnych zakamarków naszej planety. Jego teksty publikują m.in. „Gazeta Polska Codziennie”, „Nowe Państwo”, „Poznaj Świat”, „npm”, „Podróże”.

Spotkanie w poniedziałek, 17 września o godz. 18 w Domu Darmstadt. Wstęp wolny.

Źródło: Urząd Miasta Płocka

Skomentuj

comments