Ważenie TIR-ów na Trasie Popiełuszki w Płocku

W czwartek rozpoczęła działanie druga waga preselekcyjnego ważenia pojazdów zlokalizowana na Trasie ks. J. Popiełuszki w Płocku.

 Urządzenie będzie wykorzystywane przede wszystkim przez Inspekcję Transportu Drogowego do kontroli i eliminowania przeciążonych pojazdów ciężarowych i dostawczych wjeżdżających z kierunku południowego (Kutno droga krajowa K-60, Włocławek droga krajowa K-62, Gąbin i Iłów drogi wojewódzkie 574 i 575) do Płocka. Nowe urządzenia preselekcyjnego ważenia pojazdów zainstalowane w Płocku na Trasie Popiełuszki, podobnie jak to działające od 2011 r. na ulicy Wyszogrodzkiej o każdej porze dnia i nocy oraz w dowolnych warunkach atmosferycznych mierzą i rejestrują całkowitą masę pojazdu, naciski na poszczególne osie, długość i prędkość pojazdów oraz numery rejestracyjne. System automatycznie rozpoznaje markę i typ pojazdu.

W przypadku prowadzenia kontroli przez ITD na terenie Płocka inspektorzy natychmiast otrzymują alert z obu urządzeń do preselekcji z dokładnymi danymi przeciążonego pojazdu. Gdy wskazanie z urządzenia do preselekcji zostanie potwierdzone na wadze stacjonarnej na nieuczciwego przewoźnika nakładana jest wysoka kara administracyjna, a przeciążony pojazd jest eliminowany z ruchu.

Miejski Zarząd Dróg w Płocku i Instytut Badawczy Dróg i Mostów w Warszawie zyskał możliwość dokładnego monitorowania ruchu na głównej trasie wjazdowej do Płocka od strony południa, natomiast Inspekcja Transportu Drogowego będzie mogła skutecznie wykorzystywać urządzenia do eliminacji przeciążonych samochodów ciężarowych i dostawczych.

System preselekcyjnego ważenia pojazdów działający w Płocku to efekt porozumienia zawartego w sierpniu 2011 r. Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski oraz Dyrektor Naczelny Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie prof. dr hab. inż. Leszek Rafalski podpisali wtedy list intencyjny w sprawie skoordynowania działań mających na celu wspieranie potencjału instytutu w zakresie możności prowadzenia badań natężenia ruchu pojazdów wraz z preselekcyjnym systemem ważenia pojazdów.

W efekcie porozumienia od początku grudnia 2011 r. system preselekcji zaczął funkcjonować na ulicy Wyszogrodzkiej (droga krajowa K-62), a Płock stał się czwartym miastem w Polsce, gdzie zaczęto w ten sposób kontrolować ciężarówki. Obecnie zintegrowany system 25 urządzeń do preselekcji pojazdów IBDiM kontroluje oprócz Płocka także ulice w Bydgoszczy, Czersku, Jeleniej Górze, Milanówku, Warszawie, Włocławku. Podobne rozwiązania stosuje także m. in. Wrocław oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na terenie kraju.

W wyniku przeprowadzonych w Płocku przez Inspekcję Transportu Drogowego kontroli drogowych w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2012 r. z wykorzystaniem wagi do preselekcyjnego ważenia pojazdów przy ul. Wyszogrodzkiej i wagi stacjonarnej przy ul. Dobrzykowskiej nałożono na nieuczciwych przewoźników kary w formie decyzji administracyjnych na kwotę: 102.460 złotych. Nałożone przez ITD kary trafiają do budżetu Gminy Miasta Płock.

Źródło: Urząd Miasta Płocka

Skomentuj

comments