Weekend w międzynarodowym gronie

piknikNa Starym Rynku uczniowie płockich szkół prezentują kulturę i zwyczaje państw europejskich. Na zdjęciu dziewczęta z Gimnazjum nr 5 podczas ubiegłorocznego Pikniku Europejskiego.

A to za sprawą piętnastej edycji Pikniku Europejskiego. W tym roku tematem przewodnim jest 25-lecie współpracy partnerskiej z miastem Darmstadt, stąd w programie wiele motywów niemieckich. Ale na uczestników czekać będzie także między innymi mnóstwo niezapomnianych muzycznych wrażeń podczas Majunii, Rock Tower oraz koncertu Szymona Wydry z Carpe Diem.

Dzień polsko-niemiecki
Impreza rozpocznie się od dnia polsko-niemieckiego. Już od rana w piątek, 10 maja w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, przy pl. Dąbrowskiego będzie można wziąć udział w spotkaniu autorskim z Matthiasem Kneipem – publicystą, pisarzem, pracownikiem naukowym Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt.

Za książki o Polsce otrzymał wiele wyróżnień, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, nadany w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej literatury i historii.

Później pisarz wraz z Manfredem Mack, pracownikiem naukowym wspomnianego instytutu, spotka się ze studentami i uczniami płockich szkół.

Z kolei w Galeria Sztuki Dzieci i Młodzieży mieszczącej się na pierwszym piętrze w galerii handlowej Mosty będzie można zobaczyć przedstawienia marionetkowe w wykonaniu artystki z Darmstadt Kariny.

Dzień niemiecki zakończy otwarcie wystawy pt. „Historia Polski i stosunków polsko – niemieckich” oraz wykład Manfreda Macka na ten temat w Domu Darmstadt.

Koncerty, parada, degustacja…
Kolejne dwa dni będą równie bogate w wydarzenia. W sobotę m.in. otwarcie wystawy fotograficznej Fotoclubu Darmstadt w budynku ratusza, Młodzieżowy Szczyt Klimatyczny, parada ulicami miasta, degustacja specjałów kuchni niemieckiej, prezentacje państw europejskich przygotowane przez uczniów płockich szkół na stoiskach oraz występy na scenie.

W sobotę na Starym Rynku koncertować będzie gwiazda pikniku – Szymon Wydra z zespołem Carpe Diem, a w ogródku MZOS w ramach Majunii wystąpią Teilelte, Akaone, Etiop, Woog Riots z Darmstadt oraz gwiazda wieczoru – KDMS.

Wstęp na Majunię jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona, więc trzeba mieć wejściówkę. Można ją otrzymać w siedzibie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki przy ul. Tumskiej 9 oraz w Domu Muzyki przy ul. Grodzkiej, a także w Urzędzie Miasta Płocka (informacja pod nr tel. 24 367 16 00).

Niedziela rozpocznie się od imprezy sportowej, czyli Biegu europejskiego zorganizowanego w ramach Akcji „Polska Biega”. Start i meta w Parku na Tumach (w pobliżu katedry).

Później nieopodal szkoły Podstawowej nr 1 zostanie odsłonięte popiersie Vuka Karadzica, a od godz. 16 w ogródku MZOS rozgości się Rock Tower, czyli koncerty zespołów rockowych. Wystąpią: Ryszard Wolbach, Fear Inside of Me, Junk, Rockpublic, Concatenation, Absynth, F44.3. Gwiazdą wieczoru będzie Decapitated.

Źródło: Urząd Miasta Płocka

Skomentuj

comments