Płocczanie jadą do Darmstadt

darmstadtUczniowie SP nr 6 w czasie Parady w tegorocznym Pikniku Europejskim prezentując Chiny wygrali wyjazd do Darmstadt.

Grupa 48 uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 6 oraz Prezydent Miasta Andrzej Nowakowski jadą do partnerskiego miasta Darmstadt na Weekend Europejski w dniach 13-16 czerwca. To rewizyta płocczan związana z jubileuszem 25-lecia współpracy miast partnerskich Płocka i Darmstadt.

Zaproszenie na Weekend Europejski wpłynęło od Nadburmistrza miasta partnerskiego Darmstadt (Niemcy). Jest to doroczne międzynarodowe wydarzenie, na które zapraszani są goście ze wszystkich miast partnerskich Darmstadt. Impreza służy poznaniu kultur i obyczajów innych krajów oraz wymianie poglądów na tematy samorządowe i europejskie.

W programie imprezy znajduje się m.in. runda rozmów na tematy samorządowe. W tym roku tematyką będzie budżet obywatelski. Ponadto odbędzie się międzynarodowy festyn mieszkańców, Nabożeństwo Europejskie oraz długi spacer na obrzeżach miasta Darmstadt (tzw. “Grenzgang”), na którym prezentowane będą specjały kulinarne z miast partnerskich Darmstadt, w tym z Płocka.

Prezentację Płocka w Darmstadt uświetnią także występy Płockiej Kapeli Podwórkowej. Wyjazd odbywa się w ramach współpracy partnerskiej między miastami Płock i Darmstadt. Zakwaterowanie i wyżywienie w Darmstadt zapewnia strona niemiecka. Koszty transportu i diet pokrywane są z Budżetu Miasta Płocka.

W Darmstadt będzie przebywać w ramach płockiej delegacji 48 osobowa grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6, która wygrała wyjazd w konkursie zorganizowanym przez UMP podczas tegorocznego Pikniku Europejskiego (43 uczniów + 5 opiekunów). To nagroda za największą liczbę punktów zdobytą w 5 konkurencjach konkursowych w czasie Pikniku: klasówki z miast partnerskich, gry miejskiej „Spacerkiem po Europie”, prezentacji szkoły w paradzie europejskiej, organizacji kramu na Starym Rynku, prezentacji artystyczne na scenie. Zwycięska szkoła zdobyła 97 punktów na 100 możliwych (w paradzie i na stoisku prezentowała Chiny).

W nagrodę uczniowie spędzą Weekend Europejski w Darmstadt, naszym mieście partnerskim, z którym świętujemy w tym roku jubileusz 25-lecia podpisania umowy partnerskiej. Dzieci zamieszkają w schronisku młodzieżowym, położonym w pobliżu Darmstadt. Wezmą udział w „Grenzgangu”, podczas którego wystąpią przy stoisku Płocka, zwiedzą Darmstadt i zamek w Heidelbergu.

Podczas Weekendu Europejskiego w Darmstadt wystąpi również Płocka Kapela Podwórkowa, będzie stoisko Płocka z poczęstunkiem. Delegacja pod przewodnictwem Prezydenta Andrzeja Nowakowskiego odwiedzi także Karla Dedeciusa, założyciela Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich (Deutsches Polen-Insttut) z siedzibą w Darmstadt, honorowego Obywatela Miasta Płocka, tłumacza i popularyzatora literatury polskiej w Niemczech.

W skład delegacji Płocka wchodzą także: Roman Siemiątkowski – Zastępca Prezydenta Miasta ds. Polityki Społecznej, Małgorzata Białecka – Kierownik Oddziału Współpracy z Zagranicą i Turystyki, Anna Kłys – inspektor w Zespole Obsługi Sekretariatów, Tomasz Malowaniec – inspektor w Zespole Współpracy z Zagranicą i tłumacz j. niemieckiego.

Źródło: Urząd Miasta Płocka

Skomentuj

comments