Dzień Liczby Pi w Małachowiance

liczba_piWygląda na to, że w najstarszej szkole w Polsce, płockiej Małachowiance, powstał nowy zwyczaj. Już po raz drugi klasy matematyczne zorganizują Światowy Dzień Liczby Pi.

Całe szalone wydarzenie będzie miało miejsce w najbliższy piątek 14 marca. Data nie jest przypadkowa. Rozwinięcie dziesiętne stałej liczby pi ma nieskończenie wiele cyfr, a najczęściej używane jej przybliżenie to 3,14.

            Rok temu Małachowiaków w wejściu do szkoły witało ogromne pi. Rozwieszone pod sufitem rozwinięcie dziesiętne liczby prowadziło uczniów do słynnej „siódemki”, pracowni matematycznej, która na ten jeden dzień zamieniła się w „Sztab liczby pi”. W czasie lekcji po szkole przechadzały się kilkuosobowe grupy, które wchodziły do klas i prowadziły kilkuminutowe wykłady o bohaterce tego święta. Na przerwach uczniowie mogli wziąć udział w szeregu zabaw i konkursów. Piraci, Pipi Langstrumpf przechadzali się po szkole, rozdając pierniczki w kształcie π. Atrakcją dnia był Pitagoras, przechadzający się po szkole w białych szatach, brodzie, sandałach i… białych skarpetkach!

W tym roku został ogłoszony konkurs na projekt koszulki promującej wydarzenie. 14 marca szkoła zatętni życiem, zamieni się w wielką matematyczną świątynię. Oprócz krótkich lekcji o historii liczby pi przeprowadzanych przez uczniów szkoły na pewno nie zabraknie wielkiego pi witającego wchodzących do szkoły, Pitagorasa i konkursów takich jak bieg na dystans 4π, wymyślanie wyrazów na „pi”, czy zatrzymywanie stopera jak najbliżej 3,14 sekundy. Każda klasa ma także upiec ciasto z motywem liczby pi, które zostanie poddane ocenie szkolnego jury. Ponadto zostanie przeprowadzony kurs pierwszej pomocy pt. „Pi ratuje życie”. O godz. 14:40 zapraszamy wszystkich przed ratusz, gdzie w celu zwieńczenia matematycznego szaleństwa uczniowie szkoły ustawią się w wielką liczbę pi i zrobią sobie pamiątkowe zdjęcie z lotu ptaka.

Organizatorzy mają nadzieję edukować i zachęcić do zabawy nie tylko uczniów Małachowianki, ale także uczniów szkół gimnazjalnych, którzy zostaną zaproszeni do murów płockiej Alma Mater.

Poniżej harmonogram atrakcji przewidzianych na Dzień Liczby Pi w Małachowiance:

8:00 – 8:40 – krótkie lekcje o liczbie Pi
8:50 – 9:30 – krótkie lekcje o liczbie Pi, wykład i konkursy dla uczniów szkół gimnazjalnych
10:20 – 10:50 – Pi przerwa (30 min.) – zabawy i konkursy dla uczniów Małachowianki na parterze
11:30 – 12:05 – Pi przerwa (35 min.) – konkursy dla klas na sali gimnastycznej
14:40 – zdjęcie przed Ratuszem

Autor: Aleksandra Podwójci

Skomentuj

comments