Czołówka polskiej sceny reggae na festiwalu Reggaeland

reggaelandCzołówka polskiej sceny reggae pojawi się na tegorocznym festiwalu Reggaeland w Płocku uzupełniając występy zagranicznych gwiazd.

Uznany wokalista Mesajah, kultowa grupa Jafia Namuel, reaktywowana Transmisja oraz bijący rekordy popularności zespół Jamal to tylko kilku z nich.

Ponad 8 milionów odsłon na You Tube zanotował najnowszy singiel Jamala „Defto” w ciągu zaledwie miesiąca od premiery. To jeden z największych masowych sukcesów polskiego reggae w ostatnich latach. „Rewolucje”, pierwszy krążek grupy Jamal powstał zaledwie osiem lat temu. Jednak już on zdobył szerokie uznanie, nie tylko wśród publiczności reggae. Na płycie znalazły się także utwory raggamuffin, hip-hop, a nawet numery inspirowane jazzem. Trzy lata później Jamal powrócił z nową płytą „Urban Discotheque”, na której gościnnie pojawili się m.in. Grubson i Cheeba. Krążek także szybko zyskał popularność. Utwory z nowej płyty zespołu promowanej przez singiel „Defto”, będzie można usłyszeć na tegorocznym Reggaelandzie.

Niejako przeciwieństwem Jamala jest Jafia Namuel. To jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego reggae, jednak wyjątkowo rzadko wydający płyty. Założony niemal dwie dekady temu band nagrał tylko trzy krążki. Jednak każda z nich zyskała miano kultowej. Sukces Jafii to nie tylko muzyka nawiązująca do światowego reggae lat 70., ale też niesamowity „czarny” wokal Dawida Portasza.

Mesajah do 2008 roku był znany jako frontman i współzałożyciel zespołu Natural Dread Killaz. Wtedy zdecydował się na rozpoczęcie solowej kariery. Jego pierwszy krążek „Ludzie prości” zaskakiwał autorskimi interpretacjami reggae, dancehallu, dubu i hip-hopu. Z albumu pochodzi kilka hitów, największy z nich to piosenka „Każdego dnia”. Także kolejna, wydana w ubiegłym roku płyta Mesajaha obfitowała w przeboje, m.in. „Szukając szczęścia” i „Ogień”. Mesajah zwraca dużą uwagę na teksty swoich piosenek, nawołuje w nich do tolerancji i równości, niezależnie od pochodzenia, wyznania czy poglądów.

Na Reggaelandzie pojawi się też Transmisja, jeden z najważniejszych polskich zespołów lat 90. To ten 11-osobowy skład wytyczył muzyczne kierunki dla późniejszych polskich artystów sceny dancehall, reggae czy funk. W roku 1999 Transmisja zakończyła działalność. Tym większym wydarzeniem jest możliwość zobaczenia reaktywowanej w oryginalnym składzie grupy na żywo. Podobnie burzliwą historię mają za sobą Podwórkowi Chuligani, reprezentanci ska punka na Reggaelandzie.

Do polskiego składu festiwalu dołącza także mocna dubowa selekcja: trio 6T’s Club, Dubrising, który zaprezentuje swój live act wraz z Lady Dee oraz Artamanem, selektor, DJ i promotor Syntopa, któremu będzie towarzyszyć wokalista Francesco Fritz Pekajka, DJ i selektror KGS, duet Jah Love oraz kolektyw Jah Wind.

Ogłoszeni muzycy uzupełniają program złożony ze znanych polskich twórców reggae (m.in. Ras Luta, Tisztelet feat. Pablopavo i Diego, 27Pablo) oraz czołówki światowych wykonawców gatunku (m.in. Shaggy, Ken Boothe, Jahcoustix). Organizatorami festiwalu są Urząd Miasta Płocka oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

Reggaeland 2013, Płock, plaża nad Wisłą, 12-14 lipca, karnety: 40 zł z polem namiotowym gratis (w przedsprzedaży), www.reggaeland.eu

Reggaeland na Facebooku: www.facebook.com/ReggaelandPlockFestival

Patroni medialni: RBL.TV, Gazeta Wyborcza, Antyradio, TVP Warszawa, Gazeta.pl, Co Jest Grane, Hiro, mowianamiescie.pl, klubowa.pl, dlastudenta.pl, Free Colours, onelove.org.pl, Rastastacja, Reggaenet.pl, rrr.com.pl, Warsaw Reggae, rudemaker.pl, plock.naszemiasto.pl, Tygodnik Płocki, plockforyou.pl, portalplock.pl

Źródło: Urząd Miasta Płocka

Skomentuj

comments