Nowa sekcja MZOS – Ultimate Frisbee

uf_flyons1Jest  już nowa sekcja sportowo-rekreacyjna. W sekcji MZOS ćwiczyć będą zwodnicy uprawiający nową dyscyplinę Ultimate Frisbee.

Sekcja zaczyna treningi w dniu 11 stycznia 2015r.
Współpraca pomiędzy MZOS, a drużyną Flyons Ultimate Frisbee Płock została nawiązana w lipcu. Przed projekcją filmów w ramach „Sportowego Kina Letniego” na płycie Stadionu Miejskiego odbył się mecz pokazowy ultimate frisbee pomiędzy drużyną Flyons a Królewskimi Płock. Mecz cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności. Następnym krokiem była wspólna organizacja turnieju „Ależ Talerz”, w którym udział wzięły drużyny z całej Polski.

Sekcja Ultimate Frisbee do końca kwietnia będzie trenować w Hali Sportowej w Borowiczkach, natomiast w sezonie letnim przeniesie się na Stadion Miejski.
Drużyna Flyons Ultimate Frisbee Płock aktualnie jest najmłodszym przedsięwzięciem płocczan, którzy chcieliby wypromować w naszym mieście nowy rodzaj sportu jakim jest Ultimate Frisbee, który byłby alternatywą dla piłki nożnej czy piłki ręcznej. Jest to nowość w naszym mieście, jak i w całej Polsce. Używa się w nim jedynie plastikowego dysku, o wadze 175 gram. Sama rozgrywka jest bardzo szybka i efektowna, a dalekie rzuty potrafią zachwycić wielu. Dodatkowym atutem tej gry jest fakt, że w rozgrywkach tej dyscypliny może uczestniczyć każdy: kobiety i mężczyźni, młodsi i starsi. Tym bardziej chcielibyśmy pokazać, na czym polega Ultimate Frisbee, jak największej liczbie osób.

uf_flyons_2

Płocka drużyna powstała w marcu 2014 i ma na swoim koncie udział w jednym turnieju, w którym udało nam się wygrać 2 z 5 meczów, mierząc się m.in. z warszawską drużyną RJP z 10-letnim doświadczeniem. Obecnie nasza drużyna liczy około 20 osób trenujących regularnie, do tego co jakiś czas dochodzą kolejne osoby, na które jesteśmy otwarci cały czas. Wiek naszych zawodników to przekrój od 15 do 32 lat, co pokazuje, że rzeczywiście każdy może spróbować swoich sił w Ultimate Frisbee.
Aktualnie bierzemy udział w zimowej edycji Warszawskiej Ligi Ultimate, która pozwala nam zdobywać kolejne doświadczenia mierząc się z jednymi z najlepszych drużyn w kraju. Będąc najmłodszą drużyną w lidze, każdy zdobyty punkt jest dla nas małym sukcesem. Już w lutym wybieramy się do Dopiewa na tamtejszy GOSIR Cup 2015, gdzie powalczymy o jak najlepszą lokatę.

Ultimate Frisbee jest to jedyna stale koedukacyjna gra zespołowa z użyciem frisbee łącząca w sobie elementy koszykówki, piłki nożnej, piłki ręcznej i rugby. Jest bardzo dynamiczna i widowiskowa, od graczy wymaga wytrzymałości, szybkości i zręczności, lecz jednocześnie proste zasady czynią ją bardzo łatwą do opanowania dla początkujących. W Ultimate można grać na trawie , plaży czy hali – wystarczy dysk oraz 8 przedmiotów do stworzenia dwóch stref punktowych. Podstawowymi zasadami Ultimate są brak fizycznego kontaktu pomiędzy graczami oraz fair play. Mimo tego, że gra jest koedukacyjna w obronie kobiety kryją kobiety, a mężczyźni – mężczyzn tak by równowaga była zachowana. Równolegle rozwijane są też kategorie Open oraz Women, lecz wersja Mixed jest najpopularniejszą (na całym świecie). W tej chwili w Polsce przeżywamy istny boom na Ultimate, od początku 2014 powstało 6 nowych drużyn – w tym Flyons Płock , stale działają 3 ligi ( południowa, warszawska i północna) lecz w przyszłym roku z powodu owego “boomu” będą funkcjonowały równie: zachodnia oraz wschodnia.

Żródło: MZOS

Skomentuj

comments