Grillujemy

Wiosna w pełni. Piękna pogoda i długie dni sprzyjają spotkaniom w plenerze, a na świeżym powietrzu – wiadomo – jeść się chce.

 Na działkach letniskowych i w przydomowych ogródkach unosi się zapach pieczonych na grillu mięs, ryb czy warzyw. Luźna atmosfera takich spotkań zbliża ludzi i pozwala na pełny relaks. Grillowanie to już prawdziwa ceremonia i miły sposób na spędzenie wolnego czasu.

Na jaki sprzęt się zdecydować, aby biesiada była udana, a wydatek związany z zakupem grilla się opłacił? Nasza decyzja powinna być uzależniona od tego, w jakich warunkach zamierzamy grillować. Grille bowiem, w zależności od materiału, z jakiego są wykonane oraz od ich konstrukcji, mają mniej lub bardziej przenośny charakter.

Blaszane

Najtańsze i najprostsze, są przy tym najlżejsze, dlatego bez trudu możemy je transportować. Mało skomplikowana konstrukcja pozwala na szybki montaż i demontaż urządzenia. Taki grill najlepiej sprawdzi się podczas wycieczek za miasto czy weekendowych wypadów. Kupimy go nawet za około 15 zł. Przy wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości położenia rusztu. Istotne też, aby nóżki grilla zapewniały jego stabilność. Niestety jest to zarazem najmniej trwały sprzęt. Jeśli skusi nas niska cena, nie powinniśmy oczekiwać, że urządzenie posłuży nam dłużej niż jeden sezon. Nawet te solidniej wykonane i pieczołowicie konserwowane po paru latach zaczynają rdzewieć, zmuszając nas do wymiany na nowe.

Żeliwne

Są trwalsze od blaszanych, ale też o wiele cięższe. Niektóre modele wyposażone są w kółka przy nóżkach, aby łatwiej było je przestawiać, ale i tak grill żeliwny trudno nazwać przenośnym. To dobry sprzęt do przydomowego ogródka lub na działkę. Za najtańsze urządzenie z żeliwa zapłacić trzeba około 70 zł, ale jest to zakup na lata. Poza tym grille żeliwne są ekonomiczne w eksploatacji, bo długo utrzymują ciepło i równomiernie rozprowadzają je pod rusztem.

Zwróćmy uwagę, aby rączki rusztu wykonane były z materiału nie przewodzącego ciepła, np. z drewna. Wygodnie, gdy od dołu lub z boku urządzenia zamontowana jest półka, na której można położyć niezbędne do grillowania akcesoria. Sporym powodzeniem cieszą się tzw. grille Webera wyposażone w pokrywę i komin odprowadzający powietrze, ale przeciwnicy tego rozwiązania twierdzą, że jest to konstrukcja bardziej przypominająca piekarnik niż prawdziwy grill.

Betonowe

Jeśli często grillujemy w tym samym miejscu, możemy postawić w ogrodzie grill betonowy. Jego największą zaletą jest wielofunkcyjność, bo takie urządzenia zazwyczaj służą też jako wędzarnia, suszarnia. Niestety to wydatek około 900 zł. Warto też się zastanowić, czy na pewno chcemy mieć taką trwałą budowlę w miejscu wypoczynku. Okopcony, zaplamiony tłuszczem betonowy grill z czasem stanie się wątpliwą ozdobą.

Gazowe

Bardzo łatwe w obsłudze, bo ich rozpalenie nie nastręcza żadnych trudności. Ale dania przyrządzone na grillu gazowym nie będą miały charakterystycznego aromatu. Jest to też urządzenie dość sporych rozmiarów, bo zazwyczaj kryje w sobie gazową butlę. Jego koszt to około 300 zł.

Elektryczne

Też nie nadadzą potrawom dymnego posmaku, w dodatku miejsce ich ustawienia dyktuje długość przewodu. Jednak w naszym kapryśnym klimacie grill elektryczny może uratować imprezę, zaś dla osób, które nie mają ogrodu, a grillować zamierzają na balkonie czy w mieszkaniu, okaże się najlepszym rozwiązaniem. Najprostsze modele kosztują około 50 zł.

Węgiel, podpałka

Nie mniej ważny niż samo urządzenie jest opał do niego. Wybierać możemy pomiędzy węglem drzewnym a uformowanymi z niego brykietami. Te ostatnie są droższe, ale też palą się bardziej równomiernie i dłużej. Podpałki w płynie lub w łatwopalnych kostkach w zasadzie nie różnią się między sobą. Nie wolno ich tylko zastąpić śmieciami – gazetami itp.

Tacki

Specjalne aluminiowe tacki do grillowania to nie pozbawiony sensu wymysł. Przede wszystkim zapobiegają one skapywaniu tłuszczu na palenisko, chroniąc nasz organizm przed rakotwórczymi substancjami. Ponadto chronią grill przed zabrudzeniem, oszczędzając nam żmudnego czyszczenia i przedłużając trwałość urządzenia.

Przybory grillowe

Przy ich wyborze warto kierować się poręcznością, aby łatwo było nimi operować. Powinny mieć odporne na rozgrzanie rączki. Trwalsze i łatwiejsze do mycia od metalowych będą łopatki i widelce wykonane z teflonu.

Mam nadzieję, że powyższe porady pozwolą niezdecydowanym wybrać najlepsze urządzenie do grillowania, odpowiednie do możliwości finansowych i warunków, jakimi dysponujecie. A wszystkim już grillującym życzę smacznego!

Opracowanie: Ania

Skomentuj

comments