Hołd dla obrońców Płocka

Stoimy w miejscu uświęconym ofiarą żołnierzy i cywilów – obrońców Płocka.

 Każdy płocczanin w tym miejscu powinien czuć dumę – mówił prezydent Andrzej Nowakowski podczas uroczystości na cmentarzu garnizonowym. W 92. rocznicę obrony Płocka przed bolszewikami w wojnie polsko – rosyjskiej 1920 r. oddano hołd poległym w walce z bolszewickim najeźdźcą.

W uroczystości wzięli udział m.in.: Wojskowa Asysta Honorowa z 37 Dywizjonu Rakietowego w Sochaczewie, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz miasta, organizacji kombatanckich, placówek oświatowych, harcerzy, NSZZ „Solidarność”, mieszkańcy miasta.

W krótkim wystąpieniu prezydent Andrzej Nowakowski podkreślił heroizm obrońców. – Płock miasto bohater, miasto żołnierz. Walczący złożyli ofiarę życia, by bronić najwyższych wartości. Za tę postawę Marszałek Józef Piłsudski w kwietniu 1921 roku odznaczył miasto i jego mieszkańców Krzyżem Walecznych.

Po modlitwie za poległych żołnierzy i płocczan, poprowadzonej przez ks. kan. Andrzeja Fabisiaka, starszy chorąży Artur Kowalkiewicz odczytał apel pamięci, w którym zwracał się m.in.:

– Wzywam żołnierzy polskich, którzy w latach 1918-1921 własną krwią i ofiarą życia wykuwali niepodległość Rzeczypospolitej.

–  Wzywam harcerzy i mieszkańców Płocka różnych narodowości – polskiej, żydowskiej i tatarskiej. Niech ich czyny i postawa będą dla nas wzorem miłości Ojczyzny.

– Chwała bohaterom – rozlegało się po każdym wezwaniu. Na cześć poległych żołnierze oddali salwę honorową.

Źródło: Urząd Miasta Płocka

Podobne artykuły

Skomentuj

comments