Sztuka na skwerze i w… dystrybutorze

Galeria Plenerowa na skwerze sztuki w miejscu po dawnym „Słoneczku” nabrała nowych kolorów. Współpracujący z Płocką Galerią Sztuki artyści Foxy & Wiur ożywili ją swoimi pracami.

 Do spędzania czasu w tym miejscu zapraszają dziewczynka z robotami i barwna mozaika z prac, wykonanych przez uczestników warsztatów. Nowe elementy wystroju Galerii Plenerowej pojawiły się podczas dwudniowych warsztatów, 18 i 19 sierpnia. W sobotę powstała barwna postać z robotami. Jak podkreśla Foxy, ma wszystkich zachęcać do spędzania czasu na skwerze sztuki. Muralowa dziewczyna ma przekonać płocczan, że jest to miejsce przeznaczone również na rodzinne gry i zabawy.

Uczestnicy niedzielnych warsztatów stworzyli subiektywny portret Płocka, składający się z namalowanych na deseczkach obrazków. Wypełniły je między innymi ilustracje zwierząt z płockiego zoo, nadwiślańskiego molo czy widoków ze Wzgórza Tumskiego, zachodów słońca i zabytków.

Jednak na tym nie koniec. Elementem Galerii Plenerowej od kilku dni jest także urządzenie, roboczo zwane dystrybutorem sztuki. To propozycja dla wszystkich, którym bliskie jest słowo pisane, a raczej – drukowane. Wystarczy wrzucić 50 groszy, by wypożyczyć i poczytać wydawnictwo lub katalog poświęcony sztuce. W ten sposób skwer sztuki zamienia się w plenerową czytelnię.

W dystrybutorze sztuki znajduje się też miejsce na książki, katalogi czy albumy, którymi właściciel chce się podzielić z innymi. W naszych domach zapewne znajdzie się niejedna pozycja, która pokrywa się kurzem i aż prosi się o puszczenie w obieg na swoistą „wymianę”. To propozycja dla tych, którym jest bliska idea bookcrossingu, czyli wędrującej książki.

Dystrybutor sztuki ma też dodatkową półkę na foldery, czasopisma i ulotki, informujące o wydarzeniach kulturalnych w naszym mieście.

Galeria Plenerowa to jedna z form aktywności artystycznej Płockiej Galerii Sztuki, prowadzona poza jej murami w ramach długofalowego przedsięwzięcia wyjścia ze sztuką w przestrzeń miejską.

Ważną informacją jest też to, że obiekt jest już monitorowany.

Źródło: Urząd Miasta Płocka

Skomentuj

comments