Impreza jakiej jeszcze nie było: Płocki Piknik Lotniczy

pikniklotPłocki Piknik Lotniczy wraca. Czeka nas wiele atrakcji i widowiskowych pokazów – zapowiedział na wtorkowej konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

– Na te dwa dni, 1 i 2 czerwca, zapraszamy nie tylko płocczan, ale również gości z całego kraju i zza granicy – dodał prezydent. Na zwołanej w ratuszu konferencji byli obecni również członek zarządu Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej Waldemar Pacer, dyrektor pokazów Arkadiusz Choiński, dyrektor AZM Jan Chrobociński oraz Wojciech Krupa – pilot grupy akrobacyjnej „Żelazny”. Obecność pilota była zapowiedzią jednej z bardzo wielu atrakcji, które szykują się w czasie tegorocznego Płockiego Pikniku Lotniczego, między innymi właśnie z powodu samych „Żelaznych”. Najbardziej znana polska grupa akrobacyjna jeszcze w tym roku nie brała udziału w pokazach. Loty nad Wzgórzem Tumskim będą dla „Żelaznych” premierowym pokazem.

Lista atrakcji jest długa. Dzięki zaangażowaniu prezydenta Andrzeja Nowakowskiego udało się zaprosić do Płocka Siły Powietrzne RP. Zobaczymy bojowe, szturmowe odrzutowce SU-22 oraz transportowego C-130 Herculesa, a także śmigłowce Marynarki Wojennej RP.

Po raz pierwszy w Płocku odbędzie się pokaz chodzenia po skrzydle lecącego samolotu w wykonaniu Peggy Krainz. Nie zabraknie pokazu indywidualnej akrobacji w wykonaniu Artura Kielaka (na XA-41) oraz Jerzego Jelenia (na Iskrze TS-11). No i będzie as przestworzy – Petera Besenyeia, który pokazał, że potrafi przelecieć pod mostem. Pokazy będzie „zamykał” Air Snake – slalom między pylonami.

Szczegółowy program pokazów znajduje się na stronie: http://www.lotniczyplock.pl/#/program/.

– Płock to wyjątkowe miejsce na pokazy lotnicze. Jedyne miejsce, w którym siedząc na skarpie można oglądać lecące samoloty bez zadzierania głowy – uzupełniał dyrektor AZM Jan Chrobociński.

– Chciałbym podziękować prezydentowi Płocka Andrzejowi Nowakowskiemu za zaangażowanie w przygotowanie pikniku. Jego zorganizowanie nie byłoby możliwe bez zaangażowania finansowego miasta. Podziękowania należą się także pracownikom Urzędu Miasta za okazaną życzliwość w pracach nad przygotowaniem Płockiego Pikniku Lotniczego.

Kończąc zapowiadającą piknik lotniczy konferencję AZM zaprosił dziennikarzy, w tym zespół redagujący stronę internetową Urzędu Miasta, na lot nad miastem. Dzięki temu możemy podzielić się zdjęciami, prezentującymi urok Płocka.

Źródło: Urząd Miasta Płocka

Skomentuj

comments