Festiwal Muzyki Jednogłosowej

Już po raz osiemnasty w Płockiej Bazylice Katedralnej będziemy mogli uczestniczyć w kolejnej edycji niezwykłego wydarzenia jakim jest Festiwal Muzyki Jednogłosowej.

 Podczas tegorocznej edycji festiwalu będziemy gościli artystów z Niemiec i Austrii. Jako pierwsza w piątek 23.03.2012 zaprezentuje się Choralschola der Weiner Hofburgkapelle z Austrii. Schola Chorałowa Wiedeńskiej Kaplicy Cesarskiej (tak brzmi jej polska nazwa) powstała w 1952 roku, śpiewają w niej wyłącznie byli członkowie słynnego wiedeńskiego chóru chłopięcego Wiener Sängerknaben. Występuje ona regularnie podczas niedzielnych nabożeństw w cesarskiej kaplicy wiedeńskiego zamku Hofburg, prezentując śpiewy chorału gregoriańskiego. Regularne wieloletnie wspólne występy pozwoliły zespołowi na osiągnięcie najwyższego poziomu wykonawczego i międzynarodowego uznania, wyrazem czego były koncerty w wielu krajach na kilku kontynentach i zaproszenia do występów od najbardziej renomowanych festiwali muzycznych i sal koncertowych. Ukoronowaniem bogatej dyskografii zespołu stała się wyprodukowana wspólnie z Philips Classics kolekcja sześciu płyt CD „Śpiew Gregoriański na Rok Kościelny”.

W sobotę 24.03.2012 posłuchać będzie można występu Ars Choralis Coeln – żeńskiego zespołu wokalnego z Kolonii w międzynarodowej obsadzie, specjalizującego się w muzyce średniowiecznej. Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym pięciokrotnie słynnej nagrody Diapason d’Or. Zespół występował na najbardziej uznanych festiwalach muzycznych, m.in. MDR-Musiksommer, Rheinvokal, Schleswig Holstein Musikfestival, Styriarte, Festival Voix et Route Romane, wszędzie zbierając entuzjastyczne oceny krytyki. Najwyższą klasę Ars Choralis Coeln, potwierdza regularna współpraca, z tak uznanymi zespołami jak SEQUENTIA, czy ONI WYTARS, zarówno koncertowa, jak i w ramach produkcji płytowych. W dorobku zespołu znajdują się również samodzielne nagrania, jak „Marienvesper” z muzyką Hildegardy von Bingen, czy „Rose van Jhericho – ,,Śpiewnik Anny von Köln”. Stała współpraca łączy Ars Choralis Coeln z największą niemiecką stacją radiową WDR. Założycielką i dyrektorem artystycznym zespołu jest Maria Jonas, jedna z najbardziej uznanych i kreatywnych postaci na niemieckiej i europejskiej wokalnej scenie muzycznej.

W ostatnim dniu festiwalu 25 marca (niedziela), wystąpi zespół PER-SONAT, który powstał w roku 2005 z inicjatywy znakomitej niemieckiej śpiewaczki Sabine Lutzenberger, która specjalizuje się w muzyce średniowiecznej i barokowej, a także współczesnej i awangardowej. Po studiach muzycznych w Zurychu, doskonaliła śpiew średniowieczny i barokowy w słynnej Schola Cantorum w Bazylei, współpracując ze znakomitymi muzykami, jak Pedro Memelsdorff (Mala Punica), czy Paul Van Nevel (Huelgas Ensemble). Zespół – mający za sobą liczne produkcje płytowe i koncerty m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Austrii, a także we Francji i Włoszech – nie ma stałego składu, a tworzą go każdorazowo zapraszani do współpracy czołowi wokaliści i instrumentaliści. W Płocku wraz z artystką, wystąpi mistrz improwizacji instrumentalnej i akompaniamentu wokolanego- Baptiste Romain, który obok regularnych studiów muzycznych w Conservatoire National Supérieur w Lyonie, studiował muzykę średniowieczną i renesansową (fidel, dudy, śpiew) w ęCentre de Musique Médiévale w Paryżu i w Schola Cantorum w Bazylei. Artysta współpracuje regularnie z czołowymi zespołami muzyki dawnej, m.in. Leones, Gilles Binchois, Vox Suavis,  Tetraktys, Les Jardins de Courtoisie, wykłada muzykę dawną na Uniwersytecie w Besançon.

Prestiżowy portal muzyczny Klassik heute tak recenzował jedną z płyt PER-SONAT: „…Jeśli ktoś nie ma pojęcia o muzyce średniowiecznej, znajdzie tu brzmienia, które mogą spowodować nałóg… (…) – a eksperci Średniowiecza niech się po prostu zrelaksują i napawają jej pięknem…” Każdego dnia festiwalu koncerty rozpoczynają się o godzinie 19.00, a wstęp jest bezpłatny. XVIII FESTIWAL MUZYKI JEDNOGŁOSOWEJ
23-25.03.2012     GODZ.19.00
BAZYLIKA KATEDRALNA W PŁOCKU

Źródło: POKiS

Skomentuj

comments