Truskawka – smaczna zapowiedź lata
Trwa sezon truskawkowy. Nie potrwa zbyt długo, więc korzystajmy z tych słodkich owoców, delektujmy się ich wspaniałym smakiem, kuszącym zapachem i wyglądem.
Truskawka (Fregaria ananassa) to bylina z rodzaju poziomka, otrzymana w Europie w połowie XVIII w. ze skrzyżowania amerykańskiego gatunku poziomki wirginijskiej i chilijskiej. Truskawka jest powszechnie uprawiana w krajach klimatu umiarkowanego.
Wartość odżywcza (w 100 g):
Energia 36 kcal
Białko 0,7 g
Tłuszcz 0,5 g
Węglowodany 7,2 g
Witamina C 66mg (w całości pokrywa zapotrzebowanie dzienne na tę witaminę).
Truskawki zawierają dużo witamin, soli organicznych, minerałów oraz pektyny – rozpuszczalny w wodzie błonnik, obniżający poziom cholesterolu, neutralizujący substancje toksyczne, oczyszczający jelita z resztek pokarmu i korzystnie wpływający na naturalną florę bakteryjną.
Dzięki truskawkom dostarczamy naszemu organizmowi witaminy C, A, B1, B2 oraz PP, która m.in. reguluje dotlenienie krwi. Uzupełniamy ponadto niedobory makro- i mikroelementów oraz dostarczamy ciału zdrowej dawki wapnia, fosforu, żelaza, magnezu i manganu. Wapń i fosfor wzmacniają kości i zęby oraz poprawiają pracę mięśni, a w połączeniu z magnezem odkwaszają organizm.
Truskawki posiadają, podobnie jak czosnek lub cebula, substancje bakteriobójcze – fitocyny. Chronią nas przed anemią, są krwiotwórcze, wzmacniają organizm, wpływają odświeżająco na cerę i włosy. Pomagają w walce z chorobami reumatycznymi i artretycznymi, a także obniżają kwasowość moczu, dlatego poleca się je przy schorzeniach wątroby, nerek, kamieniach moczowych i żółciowych. Doskonale nadają się na mrożonki, dżemy i konfitury.
Truskawki są jednak jednym z najczęściej uczulającym owoców. Objawami alergii pokarmowej na truskawki są najczęściej różnego rodzaju pokrzywki, a także bolesne biegunki. Truskawek nie powinny jeść osoby ze wrażliwe na salicylany, bowiem te owoce zawierają duże ich ilości.
Oto kilka prostych przepisów na truskawkową ucztę:
Domowe lody truskawkowe
* 30 dag truskawek świeżych
* śmietana kremówka
* cukier puder
* 2 kostki gorzkiej czekolady
Śmietanę ubijamy z cukrem na puszystą masę, dodajemy umyte i rozdrobnione na kawałki truskawki, wszystko ubijamy jeszcze chwilę. Przekładamy do formy i zamrażamy przez ok. 3 godziny. Podajemy w postaci gałek, dekorujemy świeżymi truskawkami i kawałkami czekolady.
Shake truskawkowy
2 szklanki lodów waniliowych
1 1/4 szklanka mleka
2 łyżki cukru
kilka świeżych truskawek
bita śmietana
2 kostki gorzkiej czekolady
Wszystkie składniki zmiksować przy pomocy blendera lub miksera. Następnie schłodzić w lodówce. Przed spożyciem ozdobić bitą śmietaną, truskawkami i czekoladą. Najlepiej podawać w wysokich szklankach wraz ze słomką lub podłużną łyżeczką.
Krem truskawkowo-twarogowy
30 dag truskawek
15 dag chudego sera twarogowego
1 łyżeczka żelatyny
Ser pokroić. Żelatynę wymieszać z 2 łyżkami zimnej wody i pozostawić na 10-15 min. Podgrzewać do zwarzenia i ostudzić. Truskawki umyć, osuszyć, oczyścić z szypułek, zmiksować z dodatkiem sera. Pod koniec miksowania dodać ostudzoną żelatynę. Gotowy krem wyłożyć do salaterek, przykryć, pozostawić w lodówce do zestalenia. Podawać przyozdobiony bitą śmietaną i truskawkami.
Ciasto truskawkowe
4 jaja
pół szklanki cukru
szklanka mąki tortowej
pół szklanki mąki ziemniaczanej
1 kostka margaryny
łyżeczka proszku do pieczenia
Jajka ubić z cukrem, dodać mąkę z proszkiem i roztopioną margarynę. Wszystko razem wymieszać. Przygotowane ciasto wylać do tortownicy lub blaszki, rozłożyć na wierzchu owoce i piec pół godziny w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu i wystudzeniu oprószyć cukrem pudrem.
Opracowanie: Ania



