Zostawisz auto w garażu…

Zostawisz auto w garażu, żeby zacząć podróżować nowymi komfortowymi solarisami Komunikacji Miejskiej. Autobusy wyruszą na ulice Płocka 30 września.

 Pojazdów jest 15. Są ekologiczne, wygodne i przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Wartość autobusów, które zakupiła Komunikacja Miejska w Płocku, to prawie 17 mln złotych. Część tej sumy – ponad 7,5 mln zł – to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Solarisy, pomalowane w barwy miasta, już stoją w bazie przy ul. Przemysłowej. Prezentują się bardzo okazale. Wśród nich jest dziesięć pojazdów 12-metrowych i pięć 18-metrowych przegubowców.

– Pasażerowie na pewno docenią komfort podróżowania nowymi autobusami – chwalił nabytek prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Nieco ponad 10 procent taboru już zostało wymienione, stopniowo będą zastępowane nowymi kolejne autobusy.

O zaletach pojazdów, podczas prezentacji zakupu, opowiadał prezes Komunikacji Miejskiej Janusz Majchrzak. – Silniki spełniają wszelkie normy ekologiczne – wyliczał. – Wszystkie pojazdy są wyposażone w klimatyzację i system monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego.

Nowymi autobusami łatwiej będzie się podróżowało osobom niepełnosprawnym. Pojazdy są niskopodłogowe na całej długości. Wewnątrz autobusu i na zewnątrz, przy drzwiach wejściowych znajdują się specjalne przyciski. Osoby poruszające się na wózkach lub matki z małymi dziećmi będą mogły zasygnalizować przyciskami, że chcą wejść do autobusu lub z niego wysiąść. Kierowca opuści wtedy specjalną rampę. Nowością jest też zewnętrzny system informacji dźwiękowej, uruchamiany za pomocą pilota, który poinformuje oczekujących na przystanku niewidomych i słabo widzących pasażerów o numerze nadjeżdżającego autobusu.

Ułatwieniem dla wszystkich pasażerów będą biletomaty umieszczone we wszystkich autobusach. Urządzenia co prawda przyjmują tylko monety, ale za to wydają resztę. Nie trzeba więc mieć przy sobie odliczonej gotówki.

Źródło: Urząd Miasta Płocka

Skomentuj

comments