Komunikacja Miejska na każdy dzień

kmp„Komunikacja Miejska na każdy dzień” – tak został zatytułowany film promujący realizację projektu unijnego pn. „Poprawa systemu transportu publicznego poprzez zakup nowoczesnego taboru wraz z niezbędną infrastrukturą przez Komunikację Miejską – Płock Sp. z o.o.”.

Głównym założeniem przekazu filmowego był zakup nowych autobusów, montaż biletomatów w całym taborze KM-Płock oraz ich funkcjonalność, prezentacja Karty Komunikacji Miejskiej, prezentacja systemu informacji pasażerskiej oraz systemu zarządzania flotą.

Wartość projektu „Poprawa systemu transportu publicznego poprzez zakup nowoczesnego taboru wraz z niezbędną infrastrukturą przez Komunikację Miejską – Płock Sp. z o.o.”. wyniosła ponad 21 milionów złotych, wartość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej to prawie 10 milionów złotych.

W pierwszym etapie zakupiono 15 nowych autobusów marki Solaris, w tym: 10 Urbino 12(12 metrowych) i 5 przegubowych Solarisów Urbino 18 (18 metrowych). Wszystkie autobusy posiadają klimatyzację kabiny kierowcy i przedziału pasażerskiego. Pojazdy wyposażone są w silniki spełniające normę zanieczyszczeń minimum Euro 5 oraz automatyczną skrzynię biegów. Dziesięć z nich wyposażonych jest w silniki przystosowane również do tankowania biopaliwem. Ekonomiczne silniki spełniające najwyższe normy ekologiczne przyczynią się do większej dbałości o środowisko naturalne Wszystkie autobusy są niskopodłogowe na całej długości z przystosowaniem do przewozu osób niepełnosprawnych, posiadają przestrzeń dla wózka inwalidzkiego z urządzeniem przytrzymującym. W każdym z nich znajduje się przycisk umieszczony na bocznej ścianie, w zasięgu ręki niepełnosprawnego pasażera, umożliwiający zasygnalizowanie kierowcy o zamiarze wysiadania i związaną z tym koniecznością opuszczenia rampy. Każdy pojazd posiada system monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego umożliwiający bieżącą rejestrację zdarzeń w przestrzeni pasażerskiej w postaci cyfrowej, na rejestratorze danych współpracującym z kamerami wideo. W autobusach zostały zamontowane biletomaty – automaty umożliwiające zakup biletów zarówno za gotówkę, jak i z możliwością zapłaty przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej w systemie mikropłatności.

Nowością jest też system dźwiękowej zewnętrznej informacji pasażerskiej inicjowanej z pilota Osoby niewidzące i słabo widzące, oczekujące na przystanku, przy użyciu pilota mogą wywołać komunikat głosowy informujący o linii i kierunku jazdy nadjeżdżającego autobusu.

Następnym etapem projektu był montaż biletomatów w autobusach dotychczas eksploatowanych i w ten sposób cały tabor autobusowy KM-Płock jest wyposażony w biletomaty, dzięki czemu pasażerowie mają możliwość zakupu biletu w sposób nieograniczony.

W kolejnym zadaniu wdrożono system zarządzania flotą. Składa się na to wyposażenie wszystkich autobusów w moduły GPS oraz autokomputery. System umożliwia monitorowanie w trybie „online” pojazdów w zakresie realizacji rozkładów jazdy (rejestracja odchyleń od rzeczywistego rozkładu jazdy) oraz wybranych parametrów technicznych w trakcie jazdy.

System daje możliwość podejmowania szybkich działań korygujących w przypadku wystąpienia znacznych zakłóceń w realizacji zadań przewozowych. Dzięki systemowi również pasażerowie uzyskali, za pomocą strony internetowej dostęp do interesujących ich lokalizacji wybranej linii autobusowej. Rzeczywisty rozkład jazdy zawiera ponadto nową wyszukiwarkę połączeń, która pozwala na zaplanowanie podróży w oparciu o rzeczywiste położenie autobusu na trasie. Dzięki systemowi rozszerzona została informacja pasażerska o mobilną aplikację pod nazwą MyBus. Aplikacja ta przeznaczona jest na urządzenia przenośnie, takie jak: smartfony, tablety, pracujące w systemie Android i umożliwia w trybie rzeczywistym (online) śledzenie aktualnego położenia autobusu, podaje rzeczywisty czas przyjazdu autobusów na wybrane przystanki.

W tym etapie wdrożona została nowa Karta Komunikacji Miejskiej tzw. KKM. Karta ta w porównaniu z dotychczas funkcjonującą Kartą Miejską charakteryzuje się większym bezpieczeństwem przechowywania danych. Wprowadzone zostały nowe możliwości uzyskania i obsługi KKM przez użytkownika. Przez internet można złożyć wniosek o wydanie karty oraz dokonać zakupu biletu okresowego bez konieczności przychodzenia do punktu sprzedaży biletów KM-Płock. Zapisu biletu na karcie można dokonać w biletomacie znajdującym się w każdym autobusie. Biletomat umożliwia również sprawdzenie ważności KKM-ki.

Wdrożony projekt czyni komunikację miejską w Płocku nowoczesną, wygodną i ekonomiczną alternatywę dla transportu indywidualnego.

Źródło: Komunikacja Miejska w Płocku

Skomentuj

comments