Otwarcie Muzeum Żydów Mazowieckich w Synagodze Płockiej
Już dzisiaj Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku otwiera swoje podwoje. Od 14 marca zwiedzający będą mogli oglądać multimedialną ekspozycję zgromadzoną w tym unikatowym w skali kraju miejscu.
Płocka instytucja, której siedziba mieści się w zabytkowej XIX-wiecznej bożnicy, pielęgnuje pamięć po społeczności, której już nie ma, a która zostawiła trwały ślad na mapie miasta i przez wieki współtworzyła jego tradycję oraz kulturę.
Płockie muzeum to także jedno z niewielu miejsc poświęconych polskim Żydom, które opowiada dzieje społeczności przez pryzmat sztuki, historii i obyczajowości, a nie koncentruje się na martyrologii i tragedii Holokaustu. Przypomina o zwykłym życiu zwykłych ludzi – kupców, urzędników, rzemieślników, robotników, chłopów, naukowców i artystów. To oni w przededniu II Wojny Światowej zasiedlali szeregi dziewięciotysięcznej płockiej diaspory i stanowili znaczny odsetek polskiego społeczeństwa. Właśnie z tego powodu Muzeum Żydów Mazowieckich ma wyjątkowy charakter – podobna instytucja mogłaby powstać w każdym polskim mieście lub miasteczku, ale to właśnie płocczanie podjęli się realizacji tego przedsięwzięcia.
Stowarzyszenie Synagoga Płocka pomysłodawca i założyciel Muzeum Żydów Mazowieckich chce ocalić od zapomnienia wszystko to, co po mazowieckiej diasporze zostało na tych ziemiach. Twórcy nazywają instytucję „pomnikiem od mieszkańców miasta wystawionym żydowskim sąsiadom”.
Podczas oficjalnego spotkania inaugurującego działalność placówki po raz pierwszy zostanie w pełni zaprezentowana jej nowoczesna edukacyjna i interaktywna ekspozycja – kioski informacyjne, zdjęcia, judaica, pamiątki, kolekcja 40 obrazów Feliksa Tuszyńskiego i multimedialna prezentacja, która będzie wyświetlana na oknach bożnicy. Dwóm salom wystawowym towarzyszy zaplecze konferencyjno-dydaktyczne, dzięki któremu muzeum ma szanse stać się płockim Centrum Spotkań Kultur – przestrzenią, gdzie poznają się, dyskutują i na rzecz której pracują ludzie różnych kultur. Projekt renowacji budynku zakładał, że odtworzony zostanie wygląd fasady z II połowy XIX wieku. Dwie kondygnacje budynku dostosowano do potrzeb wystawienniczych. Wszystko zaplanowano tak, by eksponaty znajdujące się w głównej sali można było swobodnie przemieszczać i organizować w niej spotkania oraz koncerty.
Twórcy Muzeum Żydów Mazowieckich chcą by było ono pomnikiem niezwykłym, przełamującym głęboko zakorzenione w społeczeństwie stereotypy polskiego antysemityzmu i nietolerancji. Multimedialna ekspozycja stanie się dla zwiedzających elementarzem wiedzy o historii żydowskiego osadnictwa na mazowieckiej ziemi i przewodnikiem po kulturze, która wciąż nie jest Polakom dobrze znana. Dla zagranicznych gości będzie zaś świadectwem bogatej i wielowiekowej historii Żydów na polskich ziemiach.
Projekt Muzeum Żydów Mazowieckich, prężnie funkcjonującej placówki, która łączy nowoczesne podejście do muzealnictwa, atrakcyjną formę i pełne szacunku podejście do prezentowanych treści, powstał w 2004 roku wraz z ustanowieniem Stowarzyszenia Synagoga Płocka. Przejęło ono od miasta i przygotowało plan zagospodarowania klasycystycznego budynku dawnej Małej Synagogi przy ulicy Kwiatka. Na przestrzeni ostatniego stulecia budynek wiele przeszedł – podczas wojny był siedzibą administrującego płockim gettem Judenratu, po wojnie urządzono w nim spółdzielnię dziewiarską. Przez lata popadał w ruinę. Uratowany przed sprzedażą, remontowany od sierpnia 2011 roku budynek przekształcono wreszcie w multimedialne muzeum.
Stowarzyszenie Synagoga Płocka zgromadziło i przeznaczyło na ten cel około 1,3 mln zł. Pozostała kwota przeznaczona na renowację budynku i uruchomienie muzeum, czyli 7,7 mln zł pochodziło ze środków Unii Europejskiej.
www.synagogaplocka.pl
Otwarcie Muzeum Żydów Mazowieckich w Synagodze Płockiej, 14 marca 2013, godz. 12, ul. Kwiatka 26, Płock
Otwarciu towarzyszy występ formacji Sztetl i Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenes
Muzeum otwarte dla zwiedzających od 15 marca w godzinach:
1 maja – 14 października
wtorki – niedziele 10 00 – 17 00,
poniedziałki – nieczynne
15 października – 30 kwietnia
wtorki – niedziele 10 00 – 16 00,
poniedziałki – nieczynne
Źródło: Urząd Miasta Płocka