Drugie życie rzeczy – czyli zróbmy coś pożytecznego z niczego

konkursJak można wykorzystać surowce wtórne? Czy można zrobić coś ciekawego i użytecznego z pustych butelek, starych ubrań czy kartonów?

Jeszcze przez miesiąc przedszkolaki z całego Mazowsza mogą zgłaszać swoje prace w konkursie ekologicznym na najbardziej twórczą pracę z zakresu upcyclingu. Jest o co walczyć. Na zwycięskie przedszkola czekają telewizory, zestawy kina domowego, miniwieże, radioodtwarzacze, a na przedszkolaków ciekawe publikacje oraz zestawy kredek, flamastrów, farb itp.

Już po raz kolejny samorząd województwa mazowieckiego zaprasza najmłodszych mieszkańców Mazowsza do udziału w konkursie ekologicznym. Tym razem docenione zostaną pomysłowość, inwencja twórcza i kreatywność wykorzystane przy tworzeniu czegoś zupełnie nowego, nietypowego z tego, co jest już stare, zużyte i niepotrzebne. Tematem konkursu jest bowiem upcycling, czyli ponowne przetwarzanie surowców wtórnych, tak aby mogły służyć nam dalej w nowych, czasami zaskakujących formach. I tak ze zużytych kartonów można stworzyć np. ciekawe osłonki na doniczki, kinkiety czy schowki na drobiazgi, a ze starych garnków – siedzisko do stołka.

Efekty twórczej pracy najmłodszych Mazowszan poznamy już pod koniec roku. Zarówno na przedszkola, jak i przedszkolaków czekają ciekawe nagrody. I tak zwycięskie placówki otrzymają za: I miejsce – telewizor, II miejsce – zestaw kina domowego, III miejsce – miniwieżę, za wyróżnienia – radioodtwarzacze CD. Mali twórcy prac dostaną zestawy kredek, farb i flamastrów oraz ciekawe publikacje o tematyce ekologicznej.

Konkurs pod hasłem Drugie życie rzeczy – czyli zróbmy coś pożytecznego z niczego adresowany jest do wszystkich przedszkoli działających na terenie województwa mazowieckiego. Aby wziąć w nim udział, należy wykonać, wykorzystując przy tym różnorodne techniki, produkt z dowolnych surowców wtórnych. Ważne, aby to, co powstanie miało zupełnie nowe zastosowanie. Praca nie powinna być większa niż 35 cm x 35 cm x 35 cm. Przy ich ocenie komisja konkursowa będzie brała pod uwagę użyteczność wykonanego przedmiotu, pomysłowość, oryginalność, samodzielność, a także walory estetyczne, dekoracyjne i edukacyjne. Każde z przedszkoli może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę. Praca konkursowa nie może być wykonana przez więcej niż pięcioro dzieci.

Zgłoszenia do konkursu, obejmujące pracę konkursową oraz formularz zgłoszeniowy należy doręczyć osobiście lub przesłać pocztą na adres:
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie,
ul. Ks. I. Kłopotowskiego 5, 03-718 Warszawa

Termin składania zgłoszeń mija 18 października 2013 r. W przypadku prac przesyłanych drogą pocztową decyduje data stempla pocztowego. Szczegółowe informacje na temat konkursu można uzyskać w Departamencie Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie w Wydziale Polityki Ekologicznej i Ochrony Przyrody, pod numerami telefonów: 22 59-79-466 – Jarosław Warzywoda, 22 59-79-498 – Olga Lipska. Konkurs ekologiczny został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Źródło: Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Skomentuj

comments