Studenci poszukują dawców

dkms2W płockiej filii Politechniki Warszawskiej trwa właśnie rejestracja potencjalnych dawców szpiku. To część ogólnopolskiego projektu, w który włączyły się uczelnie z całego kraju.


Rejestracja w Płocku odbywa się gmachu głównym Politechniki przy ul. Łukasiewicza w dniach 26 i 27 listopada od godz. 11 do 18.

Aby móc się zarejestrować, należy być ogólnie zdrową osobą pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i ważącą minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą Fundację DKMS Polska, wypełnieniu formularza, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Pobrane próbki trafią do Bazy Dawców Komórek Macierzystych Fundacji DKMS, działającej od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Od początku działalności fundacja przebadała i zarejestrowała ponad 585 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce. Już ponad 1500 osób z tej bazy podarowało chorym cząstkę siebie, dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką. Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.

Studencką akcję poparli członkowie popularnego zespołu Curly Heads, którego liderem jest znany i lubiany, szczególnie w środowisku studenckim, Dawid Podsiadło.

Specjalnie na tę okazję powstał film promocyjny:

Źródło: DKMS

Skomentuj

comments