Chopiniana w Płocku

W dniach 11 – 20 września w Płocku, odbędą się Chopiniana – 13. Dni Fryderyka Chopina.

Tym razem tematem przewodnim będzie nokturn.

Jak zwykle nie zabraknie wybitnych muzyków – zagrają m.in. Ewa Pobłocka, Karol Radziwonowicz czy Marcin Zdunik.

 

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

 

Trzynaste Chopiniana odbędą się w tajemniczej atmosferze nocy. Wszystko za sprawą nokturnu, formy muzycznej nastrojem nocy inspirowanej, która będzie tematem tegorocznej edycji festiwalu.

Podczas dwóch weekendów września 11–13 oraz 19–20 w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku usłyszymy nie tylko Chopina, ale także m.in. Bacha, Mozarta, Schumanna, Liszta czy Barbera.
Jak zawsze nie zabraknie światowej sławy muzyków. Zagrają Ewa Pobłocka, Karol Radziwonowicz czy Marcin Zdunik. Na młodych odbiorców czekają muzyczne emocje edukacyjnej gry miejskiej Muzyka nocy.

Chopiniana już po raz czwarty odbędą się w Płocku. Poprzednie edycje pokazały, że festiwal ma już swoją wierną publiczność. Nic dziwnego – rokrocznie w pieczołowicie dobranym repertuarze słuchacze mają szansę spotkać się z doskonałymi muzykami, wykonującymi dzieła naszego największego kompozytora. Tak będzie i tym razem. Choć Chopin nie jest twórcą formy nokturnu, doprowadził ją jednak do największego rozkwitu. Po nokturn sięgali chętnie również kompozytorzy kolejnych pokoleń, aż po wiek XX. Nokturny Chopina będą zatem pretekstem do przyjrzenia się historii i ewolucji tej wyjątkowo nastrojowej, ekspresyjnej i melodyjnej formy.

Zabrzmią jednak nie tylko nokturny, ale również kompozycje, które w taki czy inny sposób są z nocą związane. Usłyszymy m.in. Wariacje Goldbergowskie Bacha, które, jak wieść głosi, napisane były by umilić bezsenne noce Johanna Gottlieba Goldberga; Nachtstücke Roberta Schumanna, który uwielbiał twórczość Chopina (podobno z umiarkowaną wzajemnością); nocne serenady Mozarta ze zbiorów Eine kleine Nachtmusik i Nacht Musique, nokturny i utrzymane w charakterze nokturnów utwory Griega, Skriabina, Fauré’go, Barbera, Liszta, Dvořaka.

Wystąpią wspaniali soliści: Ewa Pobłocka i Karol Radziwonowicz, którzy zaprezentują nokturny samego Chopina, ale także zespoły kameralne: CANONE ALL’UNISONO, NFM ENSEMBLE i LUTOSAIR QUINTET. Jeden z najwybitniejszych wiolonczelistów młodego pokolenia Marcin Zdunik zagra w duecie z pianistą Aleksandrem Dębiczem, improwizując na temat nokturnów Chopina.

Chopiniana to nie tylko koncerty, ale także towarzyszące im wydarzenia, również o charakterze edukacyjnym. W tym roku w Płocku, już po raz trzeci w historii festiwalu, odbędzie się edukacyjna gra miejska dla dzieci i młodzieży, która tematycznie związana będzie z festiwalem. Muzyka nocy to gra z wątkiem detektywistyczno-przygodowym. Współzawodniczące między sobą grupy uczestników będą mieli za zadanie skompletować rozrzucone na terenie Płocka zbiory związane z Chopinem i jego nokturnami.

chopiniana

Szczegółowe informacje na www.chopiniana.pl

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Współorganizator: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki
Finansowanie: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Mazowieckiego

Festiwal Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina realizowany jest od 2002 roku. Prezentuje twórczości i postaci Fryderyka Chopina w nowatorski i niekonwencjonalny sposób – nie tylko poprzez koncerty, ale również przez rozmaite wydarzenia towarzyszące. Jego tradycją są koncerty związane z życiem Chopina m.in.: Żelazowa Wola, Belweder i Łazienki Królewskie, Kościół Sióstr Wizytek i Bazylika Świętego Krzyża, dwór w Sannikach. Powstał i przez wiele lat odbywał się w Warszawie. Dziś koncerty odbywają się w miejscach chopinowskich na terenie Mazowsza. Podczas 12 dotychczasowych edycji wystąpili m.in.: Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer, Adam Makowicz, Kevin Kenner, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak, Waldemar Malicki, Olga Pasiecznik, Marian Opania, Adam Ferency, Krzysztof Wakuliński, Jarosław Boberek, Mariusz Bonaszewski, Joanna Trzepiecińska, Edyta Olszówka, Zespół Śpiewaków Camerata Silesia pod kier. Anny Szostak, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej czy The Pest County Symphonic Orchestra.

Skomentuj

comments