Badania izometryczne Nafciarzy

Badania NafciarzyWtorek był luźniejszym dniem dla naszych szczypiornistów. Po tygodniu wyczerpujących treningów pod okiem Ante Bojicia przyszedł czas na badania izometryczne. Od godziny 11.00 przedstawiciele poznańskiej kliniki Rehasport wzięli pod lupę naszych szczypiornistów. Wszystkie czynności były podzielone na trzy „stacje”.

 

Na pierwszej z nich przeprowadzone zostały szczegółowe badania prawej i lewej ręki. W ich skład wchodziły pomiary takich parametrów jak zakres ruchu czy kąty przy zginaniu ręki rzutowej.

Na drugiej stacji zawodnicy zostali poddani pomiarom całego ciała: począwszy od szerokości ramion, poprzez długość nóg, rozstaw dłoni i palców, na stopach kończąc. Miały one dać odpowiedź na pytanie o symetrię w budowie ciała poszczególnego szczypiornisty. Było to najbardziej żmudne ze wszystkich badań, gdyż na pełne zmierzenie jednego zawodnika przedstawiciel Rehasport potrzebował ok. 30 minut.

Trzeci etap badania to zestaw siedmiu ćwiczeń, które miały stwierdzić np. ograniczenia w stawach biodrowych czy ramion – Które z kolei są normalną rzeczą przy wyczynowym uprawianiu sportu – mówi II trener Orlen Wisły Krzysztof Kisiel. Po każdym zadaniu Nafciarze byli oceniani na zasadzie plusów i minusów w zależności od powodzenia wykonania ćwiczenia.

W wolnych chwilach zawodnicy musieli wypełnić specjalne formularze, na których określali między innymi ilość lat uprawiania dyscypliny, dominujące oko, pozycję na boisku czy ilość przebytych kontuzji oraz urazów w swojej dotychczasowej karierze. Natomiast na popołudnie trener Lars Walther zaplanował trening biegowy.

Kolejny etap badań czeka Wiślaków po powrocie ze zgrupowania z Emsdetten – Te już będą przeprowadzone wyłącznie pod kątem wysiłkowym. W czasie drogi powrotnej z Niemiec zatrzymamy się na jeden dzień w Poznaniu, gdzie będą czekali na nas przedstawiciele Rehasport – kontynuuje były płocki rozgrywający.

Czemu mają służyć te badania? – Na podstawie zebranych pomiarów grupa lekarzy z kliniki scharakteryzuje nam każdego z zawodników pod kątem budowy i umięśnienia ciała. Dla nas trenerów będzie to informacja, u kogo nad jakimi partiami mięśni należy bardziej popracować. Dodatkowo dostaniemy rekomendację, które mięśnie należy wzmocnić, a które być może gdzieś w treningu zostały zaniedbane – kończy Krzysztof Kisiel.

W środę ze względu na pomiary akustyczne Orlen Areny Nafciarze dostaną dzień odpoczynku.

Źródło:www.sprwislaplock.pl

Skomentuj

comments