Spartanie dla Płocka w ramach programu „Razem dla rewitalizacji”

Spartanie ze Stowarzyszenia Polska Liga Kick-Boxingu w Płocku działają nie tylko „na zewnątrz” dla Wojowników z całej Polski, organizując naszą Mazowiecką Ligę Spartanwear.

 Działają też u siebie, w „Stolicy Spartan”, czyli w Płocku. „U siebie” nie znaczy jednak „Dla siebie”. Dla innych, dla tych, którzy potrzebują pomocy.

Stowarzyszenie Polska Liga Kick-Boxingu poprowadziła długofalowy program zajęć sportowych (oczywiście nakierowany na sporty walki) w ramach programu „Razem dla rewitalizacji”. To pilotażowy program rewitalizacji społecznej Obszaru Starego Miasta, realizowany przez Lidera – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku, oraz Partnerów – Centrum Innowacji Społeczeństwa Informacyjnego i Zakład Doskonalenia Zawodowego w Płocku. Krótko mówiąc Spartanie zorganizowali szereg cyklicznych, bezpłatnych zajęć sportowych dla młodzieży z Płocka. Młodzież otrzymała darmowy sprzęt, bezpłatne badania lekarskie oraz co najważniejsze – możliwość zawodowych treningu. Głównie zajmowano się kickboxingiem, ale też zgodnie z zapotrzebowaniem podopiecznych, prowadzono zajęcia z podstaw Mieszanych Sztuk Walki.

Być może dla nas, którzy jesteśmy ze sportem, na co dzień, jest to niewiele. Ale zapewniam was, z własnych obserwacji, – że są jeszcze w naszym kraju młodzi ludzie, których nie stać na nawet najtańszą opłatę za zajęcia sportowe. Dlatego właśnie wyjście naprzeciw potrzebom młodzieży jest sprawą wielkiego znaczenia! Czy to się sprawdziło? Tak! Dowodem na skuteczność działań Spartan w programie sportowym dla rewitalizacji społecznej Płocka była uroczystość na Starym Rynku, która odbyła się 15 września 2012 roku. Przy sporej publiczności, pod gołym niebem ustawiono ring i rozpoczęły się walki. Nie da się ukryć, że inne pokazy i stoiska dokumentujące działania pozarządowych organizacji zeszły nieco w cień tych wydarzeń. Gdy tylko rozległy się odgłosy ciosów – ring szczelnie otoczyli i młodzi, i starsi, kobiety i mężczyźni.

Wielkie brawa zdobył Jan Jordan Zieliński, którego z narożnika prowadził trener Łukasz Kamiński z klubu Grappling Viking Team Staroźreby. Jordan, dzięki swojej postawie na treningach organizowanych w ramach programu „Razem dla rewitalizacji” oraz dzięki udanym występom na kilku edycjach Mazowieckiej Ligi Spartanwear – uzyskał prawo walki o Pas Mistrza Mazowsza w Grapplingu.

Nie powinniśmy w zasadzie tego pisać, ale napiszemy: odkryliśmy „diament”! Odkryliśmy zawodnika, który ma takie predyspozycje, że… To się może skończyć, i dałby Bóg, żeby się przerodziło w wielką karierę. Poziom umiejętności Jordana, po kilku miesiącach treningów – zadziwia! Jest w tym ogromny udział trenera Łukasza Kamińskiego, ale trzeba przyznać, że talent zawodnika przekracza to, co zwykle widujemy podczas debiutów. Na rynku w Płocku walka odbywała się przy sporej publiczności. Nie widzieliśmy cienia tremy u obu przeciwników. Liczba zaprezentowanych technik i kondycja walczących mogą postawić tę walkę na każdej zawodowej gali. Dzięki takim inicjatywom, dzięki sportom walki, dzięki pasji osób związanych ze Spartanami – coś dobrego dzieje się w naszym kraju a w regionie Mazowsza szczególnie.

Niniejsza relacja napisana jest bez fałszywej skromności, podaje konkret i tyle, dodam jeszcze jedną bardzo ważną informację – Jan Jordan Zieliński zdobył historyczny Pas Mistrza Mazowsza PZKB a Grapplingu w kategorii wagowej – 60 kg!

Prezes Zarządu PLKB
Marcin Kansy

Skomentuj

comments