Niezwykły świat Dominika

18 stycznia o godz. 17 zapraszamy na wernisaż pierwszej w Płocku indywidualnej wystawy klasyka współczesnej sztuki polskiej Tadeusza Dominika. Wstęp wolny. Wystawa będzie prezentowana do 17 lutego.

 Lubię malować, robię to dosłownie od dziecka. Jest to dla mnie tak naturalne, że nie wyobrażam sobie, abym mógł zajmować się czym innym i chyba dostateczne to uzasadnienie dlaczego maluję.

Tadeusz Dominik jest cenionym artystą. Jak sam podkreśla: „Moje malarstwo jest w całości efektem otwarcia na naturę, jest inspirowane naturą. Nie ilustruję natury, ale swoimi obrazami otwieram drogę widzowi do jej własnego przeżywania”. Świat Dominika to ogniste słoneczne koła, kwiaty, patyki w płocie, dzbany, bochny chleba, trawa – tak określił twórczość artysty wybitny poeta Zbigniew Herbert, wieloletni przyjaciel, z którym miał okazję podróżować. Podczas jednej z takich wypraw poznali znanego reżysera Luchino Viscontiego.

Obrazy Dominika kupił między innymi amerykański aktor Christopher Lambert dla Sophie Marceau. Francuska aktorka sfotografowała te prace, a zdjęcia przysłała do Polski wraz z podziękowaniem za to, że wnoszą do jej domu tyle ciepła i radości.

Efekty artystycznej pracy Dominika możemy podziwiać również w Płocku. Na II piętrze siedziby Towarzystwa Naukowego Płockiego przy placu Narutowicza stworzył malowidła ścienne z motywami kwiatowymi oraz trzy herby (TNP, Płocka i województwa płockiego). Autorem projektu był Tadeusz Dominik, któremu w realizacji pomógł Kazimierz Arciszewski. Malowidła i herby, wykonane metodą sgraffito, powstały w 1979 r.

Tadeusz Dominik – uczeń i przyjaciel Jana Cybisa – urodził się 14 stycznia 1928 roku w Szymanowie. Studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1946-1951. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jana Cybisa w 1953 roku. Był stypendystą Rządu Francuskiego (1958-1959) i Ford Foundation (1961-1962). Jeszcze przed otrzymaniem dyplomu został asystentem w pracowni prof. Wacława Waśkowskiego na Wydziale Grafiki i właśnie w ASP przeszedł wszystkie stopnie kariery: od asystenta do profesora zwyczajnego (1988). Dwukrotnie, w latach 1971-1974 oraz 1987-1989 był dziekanem Wydziału Malarstwa. Artysta jest świetnym kolorystą, o nieporównywalnym kunszcie tworzenia kolorów i ich zestawień. Może to sprawia, że jego prace tchną świeżością spojrzenia i radością. Profesor Dominik nigdy też nie unikał eksperymentowania z innymi technikami. Nie jest mu obca tkanina artystyczna czy komputer, dzięki któremu tworzy piękne i kolorowe grafiki.

Prace Tadeusza Dominika były prezentowane na blisko 100 wystawach indywidualnych oraz prawie 400 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Debiutował w 1951 roku na VII Wystawie Plastyki w Radomiu. Pierwsza indywidualna wystawa artysty odbyła się w Zachęcie w 1957 roku. Pierwszą wystawą zagraniczną było XXVIII weneckie Biennale Sztuki w 1956 roku. Poza krajem, jego obrazy można było oglądać m.in. w Sao Paulo, Nowym Jorku, Paryżu, Stambule czy Hamburgu.

Artysta otrzymał bardzo dużo nagród, do najbardziej prestiżowych należą: II nagroda w Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w Arsenale w Warszawie w 1955 r., Złoty Medal na Wystawie plastyki i sympozjum „Złotego Grona” w Zielonej Górze w 1963 r., I nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Współczesnej w Monte Carlo w 1964 r., Grand Prix na Festiwalu Sztuki Współczesnej w Szczecinie w 1964 r., Nagroda Rowney’a w Londynie w 1973 r., Nagroda Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie plastyki, przyznana w 2008 roku. W lipcu 2010 otrzymał nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego, ogólnopolskie wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa za rok 2009.

Źródło: Płocka Galeria Sztuki

Skomentuj

comments