Towarzystwo Naukowe Płockie zaprasza

Prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego Zbigniew Kruszewski zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Haliny Płuciennik i Katarzyny Płuciennik METAMORFOZY – podróże w czasie.

 Halina Płuciennik ukończyła fizykę na UMK w Toruniu. Specjalizuje się w fotografii dzieł sztuki, badań archeologicznych, architektury. Jej ulubionym tematem jest pejzaż. Jest autorką wielu publikacji dotyczących Płocka i Mazowsza, w tym albumów. Od 1978 r. jest członkiem TNP. Katarzyna Płuciennik jest absolwentką liceum plastycznego w Płocku oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w pracowni rzeźby prof. Andrzeja Szarka.

Tworzenie montaży fotograficznych i różne techniki specjalne odrealniające obraz były moim hobby od początku, jeszcze w czasach fotografii czarno-białej. Postanowiłam wykorzystać nowe możliwości techniczne przy pomocy umiejętności mojej córki. Zaskakujący efekt połączenia portretów realnych osób z obrazami dawnych mistrzów jest wynikiem kilku czynników. Trzeba odpowiednio dobrać obrazy, które będą odpowiadać charakterowi modelek, wykonać specjalne zdjęcia portretowe i perfekcyjnie opracować komputerowo cały materiał – Halina Płuciennik

11 kwietnia 2012 r. (środa), godz. 17.00
wystawa czynna do 18 maja, pn., wt., śr., pt. w godz. 8-15, czw. w godz. 8-18

Towarzystwo Naukowe Płockie oraz Polskie Towarzystwo Numizmatyczne. Oddział w Płocku zapraszają na prelekcję Piotra Kosanowskiego – OD PROJEKTU DO MONETY, CZYLI JAK POWSTAJĄ MAŁE DZIEŁA SZTUKI.

Program spotkania:
Od projektu do monety, czyli jak powstają małe dzieła sztuki – multimedialna prezentacja wszystkich etapów produkcji monet.
Dyskusja nt. pracy Mennicy Polskiej, w tym prezentacja najciekawszych emisji na 2012 r.

Piotr Kosanowski jest specjalistą ds. rynku numizmatycznego Mennicy Polskiej. Prelekcja odbywa się w ramach cyklu wykładów edukacyjnych Mennicy Polskiej. Wśród uczestników spotkania zostaną rozlosowane upominki w postaci numizmatów i wydawnictw numizmatycznych.

12 kwietnia 2012 r. (czwartek), godz. 16.00
Wstęp wolny.

Prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego Zbigniew Kruszewski zaprasza na odczyt PAWŁA TOMASZA ŚLIWIŃSKIEGO – Nostalgiczne wspomnienie wiślanych bocznokołowców SYLWETKI PAROWCÓW, cz. I

Paweł Tomasz Śliwiński (ur. 1965) – płocczanin, absolwent płockiej Jagiellonki oraz Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Wywodzi się z rodziny płockich wodniaków – jego dziadek i pradziadek byli Kapitanami Żeglugi Śródlądowej i dowodzili parowcami na Wiśle.

Odczyt poświęcony będzie wiślanym parowcom. W 150-letniej historii żeglugi wiślanej były to statki pasażerskie, pasażersko-towarowe, holowniki oraz jednostki specjalne, np. pogłębiarki. Prelegent zaprezentuje historię kilku z nich, najbardziej charakterystycznych i związanych z Płockiem. Przedstawione zostaną: bocznokołowiec Bałtyk, płocki parowiec Traugutt, Pośpieszny oraz Smolka – płocki holownik tylnokołowy. Temat żeglugi parowej na Wiśle prelegent rozpoczął w ubiegłym roku. Obecnie zaplanowano dwa odczyty poświęcone sylwetkom parowców.

19 kwietnia 2012 r. (czwartek), godz. 17.00
Wstęp wolny.

Źródło: Towarzystwo Naukowe Płockie

Skomentuj

comments