Dzień Dawcy Szpiku

10 kwietnia w godz. 10.00-18.00 na terenie Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku przy ul. Łukasiewicza 17 odbędzie się Dzień Dawcy komórek macierzystych szpiku, organizowany przez Koło Naukowe Inżynierii Środowiska i Samorząd Studentów PW wspólnie z fundacją DKMS.

 Organizowana akcja ma na celu pozyskanie jak największej liczby dawców szpiku dla tych którzy czekają na pomoc w walce z białaczką, a jedynym ratunkiem jest przeszczep zdrowych komórek macierzystych od genetycznego bliźniaka.

Każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia może zostać dawcą komórek macierzystych. W Dniu Dawcy grupa wykwalifikowanego personelu medycznego pobiera próbkę krwi i przeprowadza wywiad z potencjalnym dawcą, rejestrując go w bazie danych. Następnie próbki krwi, zebrane przy rejestracji, przechodzą serię badań, w czasie których zarejestrowani są weryfikowani pod względem możliwości zostania dawcą. Szczegółowe badania krwi pozwalają na wykluczenie osób, które niestety nie mogą być zapisane w ostatecznej bazie danych dawców komórek macierzystych. Potencjalny dawca nie ponosi żadnych kosztów związanych z badaniami próbki krwi.

Rejestrując się w bazie danych, należy być świadomym, że w każdym momencie można otrzymać informację, że właśnie znajduje się osoba, która potrzebuje naszej pomocy. Dopiero wtedy podejmuje się ostateczną decyzję o zostaniu dawcą komórek macierzystych.

W większości przypadków pobranie szpiku dla chorego polega na uzyskaniu komórek macierzystych z krwi dawcy.

Więcej informacji na stronie: www.dkms.pl

Biężace informacje na stronie Koła – www.knis.pw.plock.pl

Znajdź nas na facebook’u – www.facebook.com/knis.pw.plock

W imieniu organizatorów zapraszamy do przyłączenia się do akcji.
Ty też możesz uratować komuś życie. To nic nie kosztuje!

Źródło: www.knis.pw.plock.pl

Skomentuj

comments