Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś całe życie

dawca13Ponad 100 uczelni wyższych z 43 miast Polski łączy siły, aby pomóc chorym na raka krwi. Blisko 200 młodych ludzi odpowiedziało na apel Fundacji DKMS i zorganizuje 11 i 12 grudnia 2013 roku Dni Dawcy Szpiku na swojej Alma Mater.

Ogólnopolska akcja rejestracji studentów w roku akademickim 2013/2014 odbędzie się pod hasłem Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie. Jest to kontynuacja projektu Studenci wspólnie przeciw białaczce, który zakończył się wielkim finałem w kwietniu tego roku gdzie na 50 uczelniach zarejestrowano niemal 6000 potencjalnych dawców komórek
macierzystych.

Druga edycja cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem. W październiku Fundacja DKMS zaprosiła lokalnych organizatorów akcji na trzydniową konferencję, w trakcie której zostali oni przygotowani do przeprowadzenia akcji na swoim terenie. „To było niezwykłe doświadczenie. Zgromadziliśmy w jednym miejscu młodych, ambitnych i jednocześnie wrażliwych ludzi, którzy chcą dać z siebie więcej. – mówi Agata Maraszek Kierownik Działu Rekrutacji Dawców – Jestem przekonana, że studenci swoim zapałem i chęcią zmiany świata na lepsze, pociągną za sobą ogromną grupę ludzi gotowych na świadomą rejestrację w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych.”

W Polsce co godzinę ktoś kolejny dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na nowe życie jest przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest ciągle zbyt mało. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest pół miliona osób z czego ponad 390 tysięcy w bazie Fundacji DKMS.

Zostanie potencjalnym dawcą to bardzo poważna decyzja podejmowana na całe życie. Rejestracja zajmuje chwilę, a pobranie 4ml krwi lub wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka nie boli. Kiedyś, za rok, dwa, pięć czy dziesięć lat, dawca może otrzymać telefon z informacją, że jest pacjent, któremu życie może uratować właśnie on/ona.

Projekt Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie ma również charakter edukacyjny. Jednym z kluczowych aspektów projektu jest przekazanie wiedzy na temat:
– problematyki dawstwa szpiku kostnego w Polsce,
– bycia potencjalnym dawcą,
– dojrzałości w momencie rejestracji jako potencjalny dawca.
Dzięki akcji Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie uda się pomóc kolejnym osobom walczącym z rakiem krwi.

O Fundacji
Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 390 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce. Ponad 800 osób podarowało już cząstkę siebie innym dając im tym samym szansę na nowe życie.

Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.

Rejestracja potencjalnych dawców:
Data: 11-12.12.2013
Godziny: 11:00-18:00
– Politechnika Warszawska filia w Płocku
Miejsce: Wydział Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii Politechniki Warszawskiej (hol w
Gmachu głównym)
Adres: ul. Łukasiewicza 17, Płock
Facebook – https://www.facebook.com/events/174127729449021/?ref=5

Akcję dedykujemy śp. dr Pawłowi Podwójci
Dr Paweł Podwójci – wykładowca PW – był inicjatorem pierwszego Dnia Dawcy Szpiku na Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku. Zorganizował wraz z Kołem Naukowym Inżynierii Środowiska dwie akcje, w których w sumie zarejestrowało się 764 potencjalnych dawców szpiku. Pomimo ciężkiej choroby z ogromnym zaangażowaniem zachęcał i mobilizował studentów i mieszkańców Płocka do rejestracji w bazie DKMS. Był honorowym dawcą krwi i od lat organizował na Politechnice zbiórki krwi. Planował kolejne akcje. Zmarł 11 września 2013 r.

Źródło: Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska

Skomentuj

comments