Poszukiwani dawcy

dkmsJuż w najbliższy weekend w Galerii Wisła, Galerii Mazovia oraz Atrium Mosty odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku – dla Magdy i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele chorej płocczanki liczą na zaangażowanie mieszkańców naszego miasta i okolic.

Magda od 15 lat pracuje ze studentami na Politechnice Warszawskiej, filii w Płocku. Każdą wolną chwilę poza pracą spędzała ze swoją rodziną: mężem, 8-letnim Mateuszkiem oraz nastoletnią Natalią. Dwa miesiące temu usłyszała przerażającą diagnozę: ostra białaczka limfoblastyczna. Walka z tą chorobą to wiele miesięcy leczenia w izolacji bez bliskości rodziny, bez planów nawet na najbliższą przyszłość.
Zaczęła się walka o każdy dzień życia. Dziś już wiadomo, że jedyną szansą Magdy na powrót do zdrowia jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 790 tys. potencjalnych dawców i ponad 25 milionów w bazach na całym świecie wciąż poszukiwany jest dawca, który byłby zgodny genetycznie z Magdą.
-Teraz moim jedynym marzeniem jest powrót do zdrowia i do mojej rodziny. To będzie możliwe tylko po przeszczepieniu szpiku, jeśli znajdzie się dawca – mówi  Magda.Rodzina i przyjaciele Magdy nie potrafią czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jej bliźniaka genetycznego. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Magda i Inni potrzebują Twojej pomocy!” ruszyły pełną parą: rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media. Przygotowania wspierane są przez Urząd Miasta Płocka oraz Politechnikę Warszawską Filię w Płocku.

– Chciałabym także, aby poprzez organizowaną akcję uwrażliwić wszystkich na potrzeby chorych oczekujących na przeszczepienie szpiku, dla których jest to jedyna szansa na powrót do zdrowia – dodaje Magda.

Rejestracja podczas tego Dnia Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka, dlatego w akcji weźmie udział bardzo wielu wolontariuszy. Dla każdego z nas oddanie wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka to bardzo niewiele – dla Magdy jest to szansa na znalezienie dawcy. Apelujemy do każdego mieszkańca Płocka i okolic – przyjdź zarejestrować się, jako potencjalny dawca szpiku. Wesprzyj Magdę! Zarejestruj się! Podaruj szansę na życie jej oraz innym chorym na nowotwory krwi! Liczy się każdy!

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się 27 i 28 czerwca w godz. 10-18 w galeriach Wisła, Mazovia i Atrium Mosty.

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Rejestracja i przebadanie jednego Dawcy to koszt 250 zł. Od początku istnienia Fundacja DKMS Polska rozwija swoją bazę rejestrując kolejnych dawców m.in. dzięki darowiznom od osób indywidualnych i finansowemu wsparciu firm. Każda, nawet najmniejsza darowizna pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Rejestracja w bazie jest bezpłatna, ale będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669.Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 713 000 (maj 2015) potencjalnych dawców szpiku, a już 2 066 (maj 2015) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Źródło: DKMS

Skomentuj

comments