Zdrowie z solnej groty

grotaHaloterapia, leczenie oparte na soli, przeżywa renesans. Solne groty są najnowszą, oryginalną metodą zastosowania soli morskiej w celach rehabilitacji, profilaktyki i ochrony zdrowia.

Oddychanie powietrzem w solnej grocie to naturalne lekarstwo na różne dolegliwości. W grocie panuje specyficzny mikroklimat z wyjątkową czystością bakteriologiczną, a powietrze nasycone jest ważnymi pierwiastkami: jod odpowiada za funkcjonowanie tarczycy, wapń wzmacnia odporność naszego organizmu, potas, sód i chlorki wpływają korzystnie na funkcje serca, magnez i żelazo na układ krwionośny, selen spowalnia proces starzenia się skóry. Seanse wskazane są m.in. przy: częstych katarach, zapaleniach zatok, astmie oskrzelowej, schorzeniach dermatologicznych, chorobach naczyń i serca, schorzeniach tarczycy, nerwicach, stanach przemęczenia.

Warto założyć wygodne ubranie i białe skarpetki (wchodzi się bez butów). W środku czekają wygodne leżaki i relaksująca muzyka: szelest wiatru, deszcz, szum morza, śpiew ptaków. Dla dzieci – solna piaskownica. W grocie zamontowany jest zestaw do koloroterapii, która ma również duży wpływ na dobre samopoczucie. Zastosowanie światła ciepłego (żółty, pomarańczowy i czerwony) działa pobudzająco i energetyzująco. Kolory zimne (fiolet, niebieski, indygo) uspokajają zmysły i łagodzą nastrój.

Stężenie jodu w sztucznych grotach solnych sprawia, że jeden 45-minutowy seans odpowiada 3 dniom pobytu nad morzem przy pogodzie posztormowej, gdy powietrze jest bogate w jod. Korzystne dla zdrowia efekty solnych inhalacji przyniesie jednak seria minimum 10 zabiegów. Koszt jednego seansu to wydatek 8-10 zł. Trzeba jednak pamiętać, że żadna jaskinia nie zastąpi konwencjonalnego leczenia.

Przeciwwskazaniem do stosowania terapii są: nadczynność tarczycy, choroby nerek, gruźlica, nowotwory. Stężenie soli przyspiesza rozwój tych chorób. Seansów powinni także unikać uczuleni na jod oraz cierpiący na klaustrofobię.

Namiastką solnej groty w domu jest lampa z kryształu soli. To naturalny jonizator powietrza. Najlepiej ustawić ją w sypialni lub przy komputerze. Neutralizuje negatywne promieniowanie sprzętów elektronicznych.

Solna grota to pomieszczenie nazywane sanatorium w pigułce, w bezpieczny sposób łączące w sobie cechy sauny i kąpieli solankowej. Pozwala na całkowite wyciszenie i odpoczynek po ciężkim dniu, zbawiennie działa na ciało i psychikę. Łatwiej tu pozbierać myśli, uzyskać wewnętrzną harmonię.

Autor: Ania

Skomentuj

comments