Zadbaj o swoje zdrowie – zrób test na HIV!

Światowy Dzień AIDS (1 grudnia) zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji Społeczny Komitet ds. AIDS zaprasza na I Płockie Dni Testowania. Zadbaj o swoje zdrowie. Kontroluj swoje zdrowie. Mniej wpływ na swoje życie!

 Każda osoba podejmująca ryzykowne kontakty seksualne, niezależnie od płci, narażona jest na zakażenie HIV. Grup ryzyka już nie ma, wszyscy jesteśmy narażeni na konsekwencje ryzykownych zachowań – naszych, naszych partnerów i ich partnerów. Pamiętajmy zatem o używaniu prezerwatyw zawsze, gdy nie jesteśmy pewni przeszłości naszego partnera seksualnego. A gdy pojawią się w nas wątpliwości, nie wahajmy się wykonać testu w kierunku HIV. Jak wynika z opublikowanego w tym miesiącu, najnowszego raportu UNAIDS w 2011 r. około 2,5 miliona osób zakaziło się HIV, a liczbę osób żyjących z HIV na całym świecie szacuje się obecnie na 34 miliony. W Polsce statystycznie 3 osoby dziennie dowiadują się o swoim zakażeniu.

Dziś HIV to nie wyrok. Dzięki postępowi medycyny i farmaceutyki zakażenie traktujemy jak chorobę przewlekłą, z którą można normalnie żyć i funkcjonować. Najpierw jednak musimy wiedzieć, czy jesteśmy zakażeni, czy nie. Wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia, które przyczynia się do przedłużenia życia i poprawy jego jakości.
Mimo, że z roku na rok liczba osób testujących się na HIV jest coraz większa w porównaniu z innymi europejskimi miastami zbyt rzadko poddajemy się temu badaniu. W dalszym ciągu nie jest to test, o którym myślimy np. przed rozpoczęciem związku, nie rozmawiamy o tym ze swoim partnerem, nadal nie jest to badanie, któremu poddajemy się w sposób „naturalny”. W dalszym ciągu pokutuje stereotyp, że „mnie to nie dotyczy”.

Nie wahaj się. Zrób test na HIV – anonimowo i bezpłatnie. Wynik otrzymasz tego samego dnia!

Zapraszamy do naszego Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego (PKD). Punkt to miejsce, w którym nie tylko można bezpłatnie i anonimowo przeprowadzić test, ale także spotkać się z doradcą, który poinformuje o przebiegu testu, interpretacji wyniku i oszacuje ryzyko zagrożenia. Doradca towarzyszy również przy otrzymaniu wyniku, by na bieżąco wyjaśnić jego znaczenie, rozwiać wszelkie wątpliwości, a w przypadku wyniku dodatniego być wsparciem i wskazać dalsze możliwości.

Płockie Dni Testowania na HIV
Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny (PKD) przy ul. Medycznej 19 (Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, budynek Oddziału Zakaźnego).
1 grudnia (sobota) godz. 9.00-17.00 (wynik możliwy tego samego dnia)
6 grudnia (czwartek) godz. 15.00-19.00 (wynik możliwy tego samego dnia)

W ciągu tygodnia:
Wtorek: 15.00 – 19.00 oraz każda pierwsza sobota miesiąca 9.00 – 13.00
Pełna lista placówek dostępna jest pod adresem: http://www.projekttest.pl/test-na-hiv-w-polsce

Płockie Dni Testowania organizowane są przez Społeczny Komitet ds. AIDS, Krajowym Centrum ds. AIDS, Global Drug Policy program, Open Society Foundations, Levi Strauss & Co. oraz bioMérieux. Wydarzenie jest współorganizowane z Urzędem Miasta Płocka.

Źródło: Urząd Miasta Płocka

Skomentuj

comments