Wokalistki z płockiego MDK-u szturmem zdobyły międzynarodowy festiwal w Rosji

mytiszcziNa zaproszenie miasta partnerskiego i regionu Mytiszczi na przełomie października i listopada cztery wokalistki z Młodzieżowego Domu Kultury w Płocku wzięły udział w II Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Katiusza”.

Płocczanki już po raz drugi jako jedyne reprezentowały Polskę. Wśród uczestników byli również przedstawiciele Macedonii, Portugalii, Białorusi, Rumunii, Bułgarii i oczywiście Rosji.

Festiwal trwał trzy dni, podczas których młodzi artyści prezentowali obowiązkowo utwory w ojczystym i dowolnie wybranym języku. Trzeciego dnia odbyła się wielka gala finałowa przy akompaniamencie jazzowej orkiestry Olega Lundstrema, znanej z rekordu Guinessa jako najdłużej grający big-band. Dyrektor festiwalu pani Alina Aleksandrowa i przewodniczący międzynarodowego jury pan Toni Aleksovski z Macedonii wręczyli naszym reprezentantkom nagrody i wyróżnienia w kategorii wiekowej 16 – 19 lat. I nagrodę zdobyła Kinga Małkiewicz, II nagroda przypadła Agnieszce Jezierskiej; Oliwia Walewska i Martyna Lasota zostały otrzymały wyróżnienia. Dodatkowo Oliwia zdobyła również statuetkę od przewodniczącego jury za „Złoty głos festiwalu”. Warto przypomnieć, iż laureatki kształcą swój talent w grupie wokalnej pod czujnym okiem pani Marty Głowackiej i w Studio Piosenki pod opieką pana Włodzimierza Szpotańskiego.

Uczestnicy płockiej delegacji skradli trochę czasu na zwiedzanie. Organizatorzy zadbali o to, by płocczanie mogli obejrzeć najważniejsze miejsca w oddalonej o 20 kilometrów od Mytiszczi Moskwie takie jak Plac Czerwony, Katerę Św. Bazylego, Katedrę Kazańską, a także Centrum Handlowe przy Kremlu. Podróżowali też moskiewskim metrem, które zachwyca wystrojem i bogatym zdobnictwem.

Uczestnicy festiwalu zwiedzili również Mytiszczi. Miasto, które jest centrum administracyjnym regionu mytiszczańskiego, słynie m.in. z produkcji wagonów metra. Wagonami z mitiszczańskiej fabryki możemy jeździć również w Warszawie. W chwilach relaksu po prezentacjach wokalistki wzięły udział w warsztatach rękodzieła – malowały słynne rosyjskie tacki.

Dużą niespodzianką było spotkanie z merem miasta – Aleksandrem Kazakovem, który zaprosił grupę z Płocka na mecz hokeja do Mytiszczi Arena, gdzie klub Atlant Mytiszczi podejmował zespół z Czech. Płocczanie, dzięki uprzejmości mera, mogli oglądać spotkanie z loży VIP-ów. Mieli również okazję obejrzeć lodowisko od kuchni. Festiwal sprzyjał również międzynarodowej integracji, płocczanki zawarły wiele nowych przyjaźni, które, mamy nadzieję, zaowocują dalszą, artystyczną współpracą.

Informacja o wokalistkach

Agnieszka Jezierska
Agnieszka ma 17 lat, uczy się w ostatniej klasie liceum. Od najmłodszych lat śpiewa i tańczy. Współtworzyła musical “Drogi życia” w Młodzieżowym Domu Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego
i jest laureatką wielu ogólnopolskich festiwali. Obecnie uczęszcza do klasy śpiewu klasycznego w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Płocku. Na gruncie muzyki rozrywkowej przygotowuje i opiekuje się nią Marta Głowacka. Lubi dobry film, uprawia sporty. Jest lubiana wśród rówieśników i ma szalone pomysły. Największym marzeniem Agnieszki jest skok ze spadochronem.

Oliwia Walewska
Oliwia ma 17 lat. Przygodę z muzyka zaczęła już od najmłodszych lat. Interesuje się śpiewem, teatrem, językami obcymi oraz podróżami. Uczy się gry na pianinie. W wolnym czasie śpiewa lub słucha starych piosenek. W przyszłości chciałaby zostać aktorką musicalową lub tłumaczką literatury. Kocha przyrodę i zwierzęta.

Martyna Lasota
Martyna ma 18 lat, uczy się w Liceum im. Władysława Jagiełły w Płocku, śpiewa od dziecka czyli od pierwszych klas szkoły podstawowej. Oprócz śpiewu interesuje się tańcem, sportem, historią. Gra na pianinie. W wolnym czasie dużo czyta. Lubi też dobre kino. Nie ma jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość.

Kinga Małkiewicz
Osiemnastoletnia wokalistka z Płocka. Swą przygodę z muzyką rozpoczęła w 2000 roku w swojej rodzinnej miejscowości. Od 2009 uczy się pod kierunkiem pani Marty Głowackiej w Młodzieżowym Domu Kultury w Płocku. Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów wokalnych, gra na pianinie, gitarze i ukulele. Na co dzień próbuje pogodzić swoją miłość do muzyki z zamiłowaniem do nauk ścisłych, a jej największym marzeniem jest posiadanie własnego studia nagrań. Uwielbia muzykę gospel, piosenkę aktorską i jazz. Wokalne inspiracje czerpie z twórczości takich wokalistek, jak Ewa Demarczyk, Kayah oraz Sainkho Namtchylak.

Źródło: MDK Płock

Skomentuj

comments