System KorkoNET rozpoczął działanie w Płocku

Miejski Zarząd Dróg informuje, że do dyspozycji mieszkańców Płocka jest już system KorkoNET. Dostęp do obrazów z 32 kamer rozmieszczonych w newralgicznych punktach komunikacyjnych miasta jest możliwy za pośrednictwem strony internetowej MZD (www.mzd-plock.eu).

 Oficjalnym partnerem radiowym systemu KorkoNET jest Katolickie Radio Płock, które w ciągu dnia na bieżąco będzie informowało kierowców o sytuacji na płockich drogach. W serwisach drogowych „Korkoomijacz” będą wykorzystywane informacje z systemu KorkoNET.

Płocki system „KorkoNET” obejmuje w sumie 32 punkty kamerowe, z których każdy składa się z cyfrowych kamer oraz dodatkowego, niezbędnego osprzętu transmisyjnego. Obraz z kamer systemu jest prezentowany z prędkością około 12,5 kl/sekundę dla każdej z kamer i jest obrazem dynamicznym. Obrazy są udostępniane w formacie i rozdzielczości umożliwiającej ich publikację w publicznej sieci Internet w rozdzielczości 640×480 pixeli. W ciągu dnia jest możliwy odbiór obrazów kolorowych, w nocy czarno-białych. Dzięki systemowi kamer rozmieszczonych na kilkunastu ulicach i skrzyżowaniach płocczanie mogą on-line monitorować sytuację komunikacyjną w newralgicznych punktach miasta. Dostępne są dwa warianty korzystania z systemu KorkoNET – dla osób posiadających tzw. „wolny Internet” tak, aby nadmiernie nie obciążać łącza lub „szybki Internet” – wyższa jakość obrazu.

Dzięki współpracy MZD z Katolickim Radiem Płock informacje o utrudnieniach w ruchu na bieżąco będą podawane kierowcom, na częstotliwości 104,3FM, w radiowych serwisach drogowych KRP pod nazwą „Korkoomijacz.”

Ogólnodostępny płocki system monitoringu wizyjnego KorkoNET obsługuje firma Petrotel. KorkoNET to obok ubiegłorocznej modernizacji sygnalizacji świetlnych i zainstalowaniu sekundników na skrzyżowaniach kolejny krok w kierunku udrożnienia Płocka. W tym roku w wakacje czeka nas jeszcze kulminacja programu udrażniania komunikacyjnego Płocka – przebudowa 17 skrzyżowań na głównym ciągu komunikacyjnym miasta oraz na Podolszycach.

W okresie testowania pierwszych kamer KorkoNET-u w 2011 r, które prezentowały jedynie obrazy statyczne odświeżane co kilka sekund, system cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Płocka. Internetowa strona MZD, na której były udostępniane obrazy z kamer, notowała rekordową oglądalność sięgająca średnio około 100 tysięcy odwiedzin w miesiącu.

Źródło: Miejski Zarząd Dróg Płock

Skomentuj

comments