Przejeżdżają na czerwonym i ze zdziwieniem płacą mandaty

Od 16 lutego płoccy policjanci skuteczniej walczą z kierowcami, którzy lekceważą czerwone światło na skrzyżowaniu i nie zwracając uwagi na ten znak przejeżdżają przez skrzyżowanie, powodując zagrożenie dla innych użytkowników drogi.

 
 
 
W związku z faktem, że na terenie Płocka kierowcy lekceważą sygnalizację świetlną i nie zwracają uwagi na czerwone światło, policjanci podejmują działania w celu przeciwdziałania temu zjawisku. Kierowcy jednak widząc radiowóz policyjny stojący na drodze, jeżdżą wyjątkowo poprawnie. W miejscach, gdzie nie ma radiowozu, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Zwłaszcza na skrzyżowaniach, gdzie jest sygnalizacja świetlna można zaobserwować sceny mrożące krew w żyłach.

Zapalające się czerwone światło oznacza bezwzględny zakaz wjazdu na skrzyżowanie, natomiast niektórzy kierowcy odczytują ten sygnał świetlny, jako doping do naciśnięcia pedału gazu i przejechania przez skrzyżowanie z prędkością większą od prędkości, z którą dojeżdżali do skrzyżowania. Takie zachowanie stanowi poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu, ponadto jest wykroczeniem.

Jednym z działań płockiej policji mającym na celu ograniczenie tego zjawiska jest zapis wykroczeń popełnianych na skrzyżowaniach przez miejski monitoring. Wykroczenia, które zostają zarejestrowane przez kamery monitoringu są zabezpieczane i przekazywane do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Płocku. W Wydziale Ruchu Drogowego, funkcjonariuszka po przeanalizowaniu materiału wzywa kierowców a następnie zaprasza na krótki film, na którym widać jak na dłoni wykroczenie.

Kierowcy po obejrzeniu filmu, zdziwieni ale bez żadnych tłumaczeń godzą się na grzywnę, która wynosi od 300 do 500zł. i 6 pkt. karnych (dotyczy wykroczenia nie stosowania się do sygnalizacji świetlnej). Takich wykroczeń jest najwięcej. Poza wykroczeniami dotyczącymi świateł, są również ujawniane wykroczenia polegające na nie stosowaniu się do znaków pionowych.

Łącznie od 16 lutego ujawnionych zostało 30 wykroczeń, mandatami karnymi ukarano 5 osób, jednak do pozostałych zostały wysłane już wezwania. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, gdzie narodził się pomysł mają nadzieję, że dzięki takim działaniom poprawi się bezpieczeństwo na płockich ulicach.

Źródło: Komenda Miejska Policji Płock

Skomentuj

comments