Autobus nie jest małym pojazdem – zatoka jest dla niego, myśl gdzie parkujesz!

Kierowcy Komunikacji Miejskiej w trosce o bezpieczeństwo pasażerów skierowali prośbę w formie listu do Zarządu Spółki.

 Apel dotyczy przeciwdziałania zastawiania zatok autobusowych oraz chodników znajdujących się w ich obrębie przez samochody osobowe, dostawcze i nauki jazdy, a w konsekwencji związanych z tym utrudnień.

Płocka Policja oraz Straż Miejska zadeklarowały daleko idące wsparcie mające na celu reakcję na tego typu zachowania kierowców pojazdów osobowych. Zatoki przystankowe będą przedmiotem wzmożonego monitoringu. Prawo o ruchu drogowym wyraźnie określa zasady zatrzymywania się, parkowania i postoju pojazdów w zatokach autobusowych. Za niestosowanie się do przepisów grozi kara grzywny, zabranie punktów lub nawet odholowanie pojazdu. Policjanci płockiej drogówki i funkcjonariusze Straży Miejskiej już podjęli działania w celu poprawienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym w rejonie przystanków autobusowych. Stanowisko służb miejskich ma pozostać bezkompromisowe w stosunku do kierowców, którzy notorycznie utrudniają życie nie tylko kierowcom autobusów, ale i również pasażerom. Zachowanie kierowców pojazdów osobowych jest niedopuszczalne, swoim nieprzemyślanym działaniem uniemożliwiają swobodne i bezpieczne wejście lub wyjście pasażerów z autobusu. Ograniczone możliwości manewru kierującego autobusem skutkują złym ustawieniem pojazdu, często z dala od krawężnika, stwarza to brak możliwości rozłożenia platformy dla osób niepełnosprawnych przemieszczających się na wózku inwalidzkim.

Każdy kierowca autobusu podczas wykonywania swojej pracy każdego dnia zatrzymuje pojazd w zatoce od 250 do 300 razy. Zastanowić się należy ile musi się natrudzić i stracić czasu, aby ominąć samochód stojący w zatoce. Kierowcy „osobówek” nie zdają sobie sprawy, że tak parkując blokują wjazd kilku kolejnym autobusom, w konsekwencji powoduje to zagrożenie bezpieczeństwa, zakłócenia w punktualności kursowania autobusów, co jest powodem frustracji i niezadowolenia pasażerów.

Źródło: Komunikacja Miejska Płock

Skomentuj

comments