Innowacje w Komunikacji Miejskiej

Komunikacja Miejska wdraża innowacyjne rozwiązania, które są stosowane w transporcie publicznym na terenie innych miast.

 Dzięki środkom pozyskanym z dofinansowania możliwy był w 2012 r. zakup 15 nowych autobusów marki Solaris. Kolejnym etapem, który jest obecnie realizowany, to montaż biletomatów w autobusach Komunikacji Miejskiej. Dzięki temu w płockich autobusach pojawią się kolejne narzędzia umożliwiające zakup biletu w pojeździe o każdej porze dnia. Biletomaty posiadać będą opcję płatności za zakup biletu także przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej.

W ramach realizowanego projektu montowany jest system wyposażony w GPS umożliwiający nadzór nad autobusami, który na bieżąco będzie informował kierowców o opóźnieniach i przyspieszeniach. Dzięki temu w znaczny sposób będzie można wplynąć na poprawę punktualności podczas realizowanego kursu. Pasażerowie natomiast zyskają możliwość podglądu na stronie internetowej www.kmplock.eu o aktualnej lokalizacji autobusu, który realizuje dany kurs.

Posiadacze Karty Miejskiej bedą mogli przedłużać ważności biletu okresowego poprzez Internet. Transakcja taka możliwa będzie po realizacji przelewu i dokonaniu automatycznego zapisu poprzez umieszczenie karty w biletomacie znajdującym się w dowolnym autobusie KM Płock.

Wdrożenie wszystkich urządzeń składających się na nowy system jak i jego funkcjonalność odbywa się bez wyłączenia autobusów z eksploatacji. Może to powodować czasami pewne nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu, objawiając się np. w niezgraniu zapowiedzi głosowych przystanków z wyświetlaczami, niesprawnością pojedynczych egzemplarzy biletomatów.

Zakończenie wdrożenia przewidywane jest do końca stycznia. Od lutego wszystkie funkcje systemu powinny być już dostępne dla pasażerów, bez utrudnień i niedogodności.

Innowacyjne rozwiązania w autobusach KM Płock są realizowane w ramach projektu: „Poprawa systemu transportu publicznego poprzez zakup nowoczesnego taboru wraz z niezbędną infrastrukturą przez Komunikację Miejską – Płock Sp. z o.o.” Wydatek jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu państwa.

Źródło: KM PŁOCK

Skomentuj

comments