Vistula Folk Festival

Zespoły z Cypru, Dagestanu, Bułgarii, Łotwy, Serbii i Polski wystąpią w dniach 15-19 sierpnia na Vistula Folk Festival – Nadwiślańskim Festiwalu Folklorystycznym.

Po ponad trzech dekadach Płock wraca do tradycji organizowania festiwali folklorystycznych. Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej był dla regionu tym ważniejszy, że w okresie kiedy się odbywał liczba mieszkańców Płocka wzrosła kilkukrotnie, a samo miasto mocno się uprzemysłowiło. Mimo że festiwal nie był wolny od typowej dla PRL-u propagandy sukcesu, stał się jednym z ważniejszych wydarzeń tego typu w kraju.

Organizatorzy reaktywowanego festiwalu stawiają sobie za cel kultywowanie polskich zwyczajów ludowych oraz poznawanie kultur innych krajów, dlatego Vistula Folk Festival ma charakter międzynarodowy. Do Płocka przyjadą wybitne grupy taneczne reprezentujące Europę, Kaukaz i Bałkany, m.in. Taneczna Grupa Folklorystyczna Gönyeli z Cypru, „Temirkhan-Shura” z Dagestanu, bułgarski zespół Severnyashki, łotewski „Lielupe”, stowarzyszenie kulturalne „Dimitrije Tucovic“ oraz Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” i Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”.

Vistula Folk Festival – Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny rozpocznie się od koncertu w Parku Północnym, w którym zaprezentują się wszystkie zespoły. Na terenie Parku znajdą się również stoiska z regionalnymi specjałami, rękodziełem i sztuką ludową. Następnego dnia odbędzie się wspólne muzykowanie z mieszkańcami Płocka. W sobotę 18 sierpnia ulicami Tumską i Grodzką przejdzie korowód złożony z muzyków i tancerzy, który zakończy się pod Ratuszem krótkim pokazem tańca. Tego samego dnia wieczorem w Amfiteatrze ponownie wystąpią wszystkie zespoły. Festiwal zamknie w niedzielę ekumeniczna msza, podczas której każdy z zespołów zaśpiewa pieśń religijną własnego kraju i wyznania.

Vistula Folk Festival – Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny, 15 – 19 sierpnia 2012, Płock, Amfiteatr, Park Północny oraz inne lokalizacje, wstęp na wydarzenia bezpłatny, wstęp do amfiteatru na podstawie zaproszeń wydawanych od 1 sierpnia w Centrum Informacji Turystycznej (Stary Rynek 8 )

Skomentuj

comments