Maratończycy mogą zamienić kilometry na złotówki

Dystans 42 km, sportowe emocje i pomoc dzieciom cierpiącym na choroby onkologiczne – jak połączyć te trzy obszary wiedzą zawodnicy Kompanii Wrażeń.

 Dzięki inicjatywie Fundacji Bátor Tábor, biegacze uczestniczący w 34. Maratonie Warszawskim, mogą zbierać pieniądze  na międzynarodowe obozy wakacyjne dla chorych dzieci. Właśnie ruszyła rejestracja do pierwszego polskiego biegu Kompanii Wrażeń. Każdy pasjonat biegania, który chciałby dołączyć do inicjatywy, może już teraz zarejestrować się na stronie www.kompaniawrazen.pl.

Do 34. Maratonu Warszawskiego pozostały jeszcze niecałe dwa miesiące. Fundacja Bátor Tábor
już teraz rozpoczęła rejestrację dla zawodników Kompanii Wrażeń – biegaczy, którzy decydując się na pokonanie dystansu maratońskiego lub półmaratońskiego, realizują własną pasję i wyzwanie sportowe, a jednocześnie wspierają dzieci cierpiące na choroby nowotworowe. Celem każdego biegacza jest zebranie 2500 zł. Zawodnicy mogą zbierać fundusze, zachęcając znajomych, rodzinę oraz przyjaciół do przekazywania drobnych kwot na konto Fundacji z dopisaniem imienia i nazwiska wybranego biegacza. Wszystkie środki zostaną przekazane na organizację terapeutycznych obozów pełnych wrażeń i przygód dla dzieci ze zdiagnozowanymi chorobami chronicznymi i nowotworowymi, które organizowane są przez Fundację Bátor Tábor w Hatvan na Węgrzech. Każdego roku bierze w nich udział niemal 700 dzieci z Polski, Węgier, Słowacji i Czech.

Każda osoba biegnąca w 34. Maratonie Warszawskim może wesprzeć Fundację Bátor Tábor i dołożyć swoją cegiełkę do organizacji obozów dla dzieci z chorobami onkologicznymi. Aby zostać biegaczem Kompanii Wrażeń, nie trzeba być profesjonalnym sportowcem, ani fundraiserem. Łączy nas chęć pomocy i miłość do sportu. Są wśród nas wielokrotni maratończycy, a także osoby, które po dziesięcioletniej przerwie na nowo wskakują w buty do biegania. Mam nadzieję, że dzięki wspólnej inicjatywie, uda nam się zebrać jak najwięcej środków na pomoc dzieciom – mówi Katalin Tóth z Fundacji Bátor Tábor.

Kompania Wrażeń to przedsięwzięcie, które już od dwóch lat organizowane jest przez Fundację Bátor Tábor na Węgrzech. Pierwsza węgierska Kompania Wrażeń wystartowała w sierpniu 2010 roku – wówczas 10 biegaczy rozpoczęło przygotowania do biegu sztafetowego w Maratonie Budapeszt, stawiając sobie za cel zebranie podczas biegu 350 000 forintów (5000 złotych). Od tego czasu popularność inicjatywy stale rośnie i obecnie Kompania Wrażeń jest największą dobroczynną drużyną biegaczy na Węgrzech. W przedsięwzięciu uczestniczyło już ponad 130 osób, którym udało się zebrać w sumie 14 000 000 forintów – w przeliczeniu ok. 200 000 złotych. Do tegorocznego Maratonu Budapeszt zgłosiło się już 194 biegaczy.

Każda osoba, która chce wziąć udział w 34. Maratonie Warszawskim, jako zawodnik Kompanii Wrażeń, może już teraz zarejestrować się na stronie www.kompaniawrazen.pl. Z myślą o biegaczach, Fundacja Bátor Tábor organizuje treningi przygotowawcze, które odbędą się pod pomnikiem Chopina w Parku Łazienkowskim w dniach 29 sierpnia i 18 września o godz. 18:00. Ponadto, dla każdego uczestnika przygotowywana jest także spersonalizowana strona internetowa, na której dostępne są informacje o przygotowaniach do biegu, postępach w treningach, osobistej motywacji i wysokości zebranych darowizn.

O Fundacji i obozach Bátor Tábor
Bátor Tábor istnieje od 2001 roku. Obóz powstał z myślą o dzieciach cierpiących na choroby nowotworowe, cukrzycę, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (JIA) i hemofilię. W ciągu ponad 10 lat w bezpłatnych obozach Bátor Tábor uczestniczyło niemal 4000 dzieci z chorobami chronicznymi. Każdego lata na 6 turnusach Fundacja gości ok. 700 obozowiczów z 42 szpitali: z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Jesienią organizowane są także 4-dniowe Obozy dla Rodzin, a wiosną 2009 r. po raz pierwszy zorganizowano obóz dla Rodzeństwa. Istotą wszystkich zajęć, począwszy od wioślarstwa, poprzez jazdę konną, strzelanie z łuku, prace ręczne, taniec, muzykę, sport, aktorstwo, skończywszy na zajęciach w parku linowym, jest doświadczenie przez dzieci sukcesu. Ma to zbawienny wpływ na ich poczucie własnej wartości i dzięki temu na proces zdrowienia. Dużo łatwiej jest przyjąć i pokonać chorobę, jeżeli dziecko znajduje się w wesołym środowisku, darzącym je akceptacją i miłością, gdzie lęk związany z chorobą spotyka się ze zrozumieniem i może być pokonany. Od początku historii Bátor Tábor w organizację turnusów dla dzieci zaangażowało się ponad 2800 wolontariuszy. Bátor Tábor jest członkiem SeriousFun Children’S Network, światowej organizacji zrzeszającej obozy dla chorych dzieci założonej przez aktora Paula Newmana. W maju 2006 r. Paul Newman odwiedził obóz w Hatvan.

Źródło: Fundacja Bátor Tábor Polska

Skomentuj

comments