Płocki MDK na festiwalu w Rosji

W dniach 25 – 28 października 2012r. w mieście partnerskim dla miasta Płocka – Mytiszczi w Federacji Rosyjskiej, zorganizowano po raz pierwszy Międzynarodowy Festiwal Twórczości Dziecięcej „Katiusza”.

 W festiwalu udział wzięły dzieci i młodzież z 15 państw. Były to organizacje twórcze, zespoły muzyczne, śpiewacy i wykonawcy z wielu krajów w wielu od 6 do 25 lat w kategoriach: soliści, małe formy wokalne, instrumentalne oraz kompozycje muzyczno-teatralne.

Celem festiwalu była wymiana twórczych osiągnięć i doświadczeń uczestników, promowanie twórczych młodych talentów, wzmocnienie stosunków międzynarodowych i współpracy Mytiszczi przez sztukę, promowanie jedności różnych kultur narodowych, ustanowienie twórczych kontaktów między zespołami i liderami, rozwój twórczego potencjału młodego pokolenia oraz wzmocnienie tolerancji religijnej i stosunków etnicznych dzieci i młodzieży z regionów Rosji i innych krajów zagranicznych.

Płock w tym konkursie reprezentowało 5 solistek z Młodzieżowego Domu Kultury im. Króla Maciusia I. Trzy z nich rozwija swoją pasję w studio piosenki prowadzone przez pana Włodzimierza Szpotańskiego – Ewelina Cichocka (lat 15), Klaudia Jaroszewska (lat 17) i Natalia Łyzińska (lat 15) oraz dwie młodsze koleżanki z grupy wokalnej prowadzonej przez panią Martę Głowacką – Dominika Żaczek (lat 13) oraz najmłodsza Oliwia Krawczyk (lat 12) wykonywały po jednej piosence polskiej i jednej w obcym języku – w ich przypadku był to angielski.

Dziewczęta z MDK otrzymały nominację w kategorii “wokal estradowy”. Ewelina Cichocka otrzymała wyróżnienie za żywe ucieleśnienie wizerunku scenicznego jak również zaproszenie na XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuki Dzieci i Młodzieży, który odbędzie się w sierpniu w miejscowości Słoneczny Brzeg w Bułgarii. Dwie z dziewcząt (Natalia Łyzińska i Klaudia Jaroszewska zostały wyróżnione zaproszeniem na festiwal do Włoch w Rimini – gdzie mam nadzieję będą miały okazję podtrzymać znajomości zawiązane podczas tego festiwalu jak również pokazać fragmenty kultury polskiej.

W jury konkursu zasiadły osoby znane w świecie festiwali dziecięcych.

Przewodniczący jury:
Wiceprezes Stowarzyszenia Festwiali Międzynarodowych WAFA – Ilisei Zenovia

Członkowie jury:
Dyrygent Chóru “Polifonika”, Zasłużony Działacz w dziedzinie sztuki, Włochy – Andrea Medea
Przewodnicząca Festiwalu Orfey we Włoszech, Wiceprezes Centrum Sztuki KARNOLSKY – Snezhana Polihronova-Karnolsky
Kompozytor, Generalny Dyrektor Festiwalu w Macedonii – Toni Aleksovski
Solistka Państwowego Zespołu im. Aleksandrowa, Zasłużona Artystka Rosji, Piosenkarka, członek jury konkursów na Ukrainie i Białorusi – Justyna Milana Bertinskaja
Piosenkarka, Dyrektor Studia Estradowo – Scenicznego, producent, sędzia klasy mistrzowskiej – Elena Szczebrina.

Festiwal Katiusza odbył się w dwóch kategoriach. W kategorii muzyki rozrywkowej oraz w kategorii muzyki klasycznej. Jednocześnie na dwóch scenach zmagały się dzieci i młodzież w wieku od 5 do 25 roku życia. Mogliśmy posłuchać wystąpień solowych, duetów, zespołów wokalnych oraz chórów. Uczestnicy pochodzący z 15 krajów zaprezentowali bardzo wysoki poziom wokalny. Wielu z nich dodatkowo popisało się umiejętnościami tanecznymi oraz grą na instrumentach. Całość prezentacji dopełniły barwne, starannie dobrane stroje. Młodzi wykonawcy mieli przygotowane dwa utwory – jeden obowiązkowo w języku ojczystym, który często posiadał elementy folklorystyczne danego państwa a drugi w dowolnym innym języku.

Podczas festiwalu reprezentacja z Płocka brała także czynny udział w pracach jury. Do składu oceniającego prezentacje młodych wykonawców została zaproszona Marta Głowacka – instruktorka prowadząca grupy wokalne w Młodzieżowym Domu kultury w Płocku. Marta Głowacka obecnie jest studentką drugiego roku Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie Grzegorza Karnasa. W trakcie swojej edukacji muzycznej uczestniczyła w trzymiesięcznym kursie w artystycznej szkole w Aero w Danii, przez dwa lata uczyła się w Studium Wokalnym im. Jerzego Wasowskiego w Warszawie jak również brała udział w warsztatach wokalnych w Puławach, Bolesławcu, a ostatnio w Voicingers w Żorach. W Płocku przez 4 lata działała w chrześcijańskim chórze “Bosco Band” w którym była dyrygentem, solistką oraz kompozytorką. Jest laureatką wielu festiwali wokalnych. Nagrała płytę z zespołem “Anamor” i z zespołem “Bez Końca”. Śpiewała i śpiewa w wielu projektach muzycznych. Obecnie pracuje nad materiałem na płytę solową.

Festiwal był na bardzo wysokim poziomie, pokazał jakimi metodami pracują instruktorzy z dziećmi, jak bardzo związani ze sobą są rodzice, jak zintegrowane jest to środowisko mimo dzielących je tysięcy kilometrów. Wieczorami odbywał się warsztaty dla opiekunów sprzyjające wymianie doświadczeń. Organizatorzy zadbali również o to by pokazać gościom z innych krajów Moskwę, która znajduje się ok. 30 km od Mytiszczi. Koniec października to w Rosji pogoda, która płata figle, stąd oglądaliśmy ją w strugach deszczu. Kreml, Plac Czerwony piękne kolory i sztukaterię, niepowtarzalne moskiewskie metro oczywiście barwne matrioszki – niezapomniane wrażenia i wniosek – muzyka nie zna granic.

Szczególne podziękowania należą się Urzędowi Miasta Płocka i Oddziałowi Współpracy z Zagranicą i Turystyki za nieocenioną pomoc w organizacji wyjazdu.

Źródło: MDK Płock

Skomentuj

comments