Bez samochodu, ale rowerem

W sobotę odbył się rajd rowerowy z udziałem Prezydenta Płocka.

 Dzień Bez Samochodu był częścią Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji w sobotę na Starym Rynku przygotowano wiele atrakcji dla rowerzystów.

Na początku spod ratusza wyruszył rajd rowerowy. Chodziło w nim o propagowanie roweru, jako alternatywnego dla samochodu środka transportu. Przewodnikiem rajdu był Andrzej Nowakowski prezydent Płocka, który poprowadził kolorowy peleton. Grupa ponad 60 fanów dwóch kółek zatoczyła na początku rundę po starym mieście, po czym zjechała nad Zalew Sobótka i wróciła na Stary Rynek ulicą Kazimierza Wielkiego.

– Cieszę się, że pomimo dość rześkiej pogody na dzisiejszy rajd przyjechało tylu rowerzystów. To pokazuje, jak popularnym środkiem transportu jest rower. Poza zaletami ekologicznymi, jazda na rowerze jest także bardzo dobra dla zdrowia – powiedział po zakończeniu rajdu prezydent Nowakowski.

Po rajdzie grupa rowerowa Beneq Team zorganizowała na Starym Rynku kolarski tor przeszkód. Uczestnicy mogli skorzystać także z symulatora „Motorower” oraz obejrzeć samochód marki Mitsubishi napędzany energią elektryczną. Organizatorzy mieli do dyspozycji uczestników dwie pary „alko gogli”, które imitują stan po spożyciu alkoholu. Czas umilała grupa na śmiesznych rowerach Dobra Faza. Duże zainteresowanie uczestników wzbudził pokaz bicykli i welocypedów z wytwórni Ł. F. Cybulski z Łodzi.

Następnie uczestnicy rajdu wzięli udział w teście znajomości przepisów ruchu drogowego. Poziom wiedzy był bardzo wysoki, dlatego do rozstrzygnięcia konkursu potrzebna była dogrywka. Największą wiedzą wykazał się Marek Parczewski, który otrzymał główną nagrodę, rower marki Jubilat, ufundowaną przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Płocku. Nagrodę wręczył Roman Siemątkowski, zastępca prezydenta Płocka. Wyróżnienia otrzymali Czesław Parczewski oraz Stanisław Brańka, którzy zostali nagrodzeni gadżetami promocyjnymi Płocka.

Źródło: Urząd Miasta Płocka

Skomentuj

comments