Niedziela – Dzień bez samochodu

kmpJuż w najbliższą niedzielę, 22 września obchodzimy Europejski Dzień Bez Samochodu. Jest to międzynarodowa kampania ekologiczna kończąca Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Tego dnia komunikacją miejską będzie można pojechać w Płocku za darmo. W czasie Europejskiego Dnia Bez Samochodu w wielu miastach zamykane są centra dla ruchu samochodowego. Kampania zwraca uwagę na politykę zrównoważonego transportu, promocję transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest możliwe i wcale nie musi być trudniejsze.

Kampania ma też wpływać na polepszenie jakości życia w mieście – zmniejszanie hałasu i zanieczyszczenia powietrza.

Właśnie tego dnia (22 września) właściciele lub współwłaściciele samochodów osobowych będą mogli bezpłatnie korzystać z przejazdów komunikacją miejską w Płocku na wszystkich liniach, we wszystkich strefach. Warunkiem bezpłatnego przejazdu w Dniu bez samochodu jest posiadanie podczas podróży ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego oraz dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości osoby uprawnionej.

Akcja ta podyktowana jest wynikami wielokrotnie przeprowadzanych badań ruchu drogowego, dzięki którym stwierdzono, że większość miejskich podróży odbywa się na krótkich dystansach i nie trwa dłużej niż 15 minut. Mając na uwadze aspekty ekonomiczne, należy zwrócić uwagę na fakt, iż krótka jazda samochodem jest nieekonomiczna i szkodliwa dla silnika. W opinii fachowców samochód po rozruchu zimnego silnika zużywa najwięcej paliwa, zatem krótka jazda samochodem jest bardzo nieopłacalna.

Taniej i szybciej można dotrzeć, na przykład do pracy, wybierając autobus. Ponadto należy zauważyć, że samochodem jedzie przeważnie jedna osoba, podczas gdy w autobusie mieści się około 160 pasażerów! Wystarczy porównać ile miejsca zajmuje 160 samochodów, a ile jeden autobus. Ile czasu zajmie kierowcom stu sześćdziesięciu samochodów dojazd do celu, a ile czasu potrzebuje na pokonanie tego samego dystansu jeden autobus.

Zapraszamy wszystkich kierowców do wzięcia udziału w akcji i zostawienia swojego samochodu w garażu.

Źródło: Komunikacja Miejska Płock

Skomentuj

comments

One thought on “Niedziela – Dzień bez samochodu

  • 20 wrzesień 2013 at 14:58
    Permalink

    A ja na mecz Wisła Płock – THW Kiel pojadę rowerem 😉

Comment are closed.