Nowe bilety w autobusach Komunikacji Miejskiej

Przypominamy, że od 1 lipca zmieniły się bilety w Komunikacji Miejskiej. Nie ma już zwykłego biletu jednorazowego, zastąpił go bilet czasowy, ważny 45 minut. Od 1 lipca zaczęliśmy korzystać z tzw. “ciepłego przycisku, dzięki któremu pasażerowie KM mogą sami otwierać sobie drzwi autobusu.

Do 30 czerwca kupowaliśmy normalny bilet za 2,8 zł (1,4 zł za ulgowy) na przejazd wybranym autobusem. Jeśli przesiadaliśmy się do innego pojazdu KM – musieliśmy kupić nowy bilet. Od 1 lipca 2016 zasady zmieniły się. W strefie A (teren miasta) kupując jednorazowy bilet za 2,8 zł możemy jechać 45 minut dowolnymi autobusami (jest to bilet jednoprzejazdowy przesiadkowy).

Nowością jest w strefie A także bilet grupowy (jego cena zależy od liczby osób, dla których zostanie kupiony), ale dostępny wyłącznie w biletomacie. Będzie służył grupom dzieci i  młodzieży, korzystającym z KM w trakcie grupowych wycieczek. On także będzie biletem przesiadkowym, ważnym 45 minut.

Także w pozostałych strefach (strefa B to przygraniczne gminy i C – samorządy położone dalej od granicy Płocka) KM wprowadza zmiany. W strefie B bilety tanieją. Jednorazowy bilet, który do 30 czerwca kosztował 6 zł – od lipca kosztuje 4 zł (ulgowy – 2 zł). I będzie to bilet przesiadkowy ważny 60 minut od momentu skasowania.

W strefie C cena biletu jednorazowego również została obniżona z 8 na 6 zł (ulgowy 3 zł). Także i ten bilet jest przesiadkowym, ważnym przez 60 minut od chwili skasowania.

Bilet jednoprzejazdowy obowiązujący wyłącznie w strefie taryfowej G, czyli na terenie jednej gminy (nie dotyczy miasta Płocka) też tanieje. Zamiast 4,40 zł kosztuje 3,20 zł (ulgowy 1,60 zł).

W ofercie KM pozostały dotychczasowe bilety czasowe, ale także one zostaną dotknięte zmianami. Bilet czasowy w strefie A za 3,4 zł ważny będzie nie 60, ale 75 minut. Bilet czasowy w strefie B kosztuje 5 zł (zamiast 7,4 zł), a w strefie C – 7,2 zł (zamiast 9,8).

Jak zapewniał dziennikarzy na konferencji prasowej prezes Komunikacji Miejskiej Janusz Majchrzak – jego spółka liczy na to, że nowe ceny i zasady korzystania z biletów spowodują wzrost zainteresowania KM, zwłaszcza w perspektywie wprowadzenia od sierpnia tego roku strefy płatnego parkowania.

Od 1 lipca uległ rozszerzeniu dotychczasowy katalog osób uprawnionych do przejazdów bezpłatnych i ulgowych. Do obowiązujacych ulg darmowy przejazd autobusami uzyskają „weterani i poszkodowani”, a 50-procentową zniżkę uczniowie i studenci zagranicznych szkół oraz uczelni do 26 roku życia, posiadający karty EURO26 i ISIC.

To jeszcze nie koniec zmian w KM. Od 1 lipca zaczynamy korzystać z tzw. ciepłego przycisku, oczywiście w tych autobusach, które w to urządzenie są wyposażone. Pasażerowie KM sami będą sobie teraz tym przyciskiem drzwi otwierać. System ten funkcjonuje już w wielu innych miastach i bardzo dobrze się sprawdza. Kierowca nie musi otwierać wszystkich drzwi i domyślać się, który z pasażerów chce akurat wysiąść, i przez to schładzać (zimą) lub ogrzewać (latem) całego pojazdu.

Skomentuj

comments