Galeria P przedstawia – “Saamowie – rdzenni mieszkańcy Północnej Europy”

W ramach nowej inicjatywy Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki – Galeria P – w Płocku realizowany jest projekt edukacyjny „Saamowie – rdzenni mieszkańcy Północnej Europy”.

 

 

Organizowany przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 w Płocku oraz współorganizowany przez POKiS, adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z Płocka i okolic. To inicjatywa społeczna, której autorami i koordynatorami są: Emilia Heljasińska – Schmidt: SP 22 w Płocku oraz dr Dariusz Schmidt: Uniwersytet Warszawski.

Celem projektu jest rozwijanie zainteresowania dzieci i młodzieży problematyką ludów rdzennych, a w szczególności narodem Saamów, zamieszkującym północną część Półwyspu Skandynawskiego – Laponię oraz Półwysep Kolski.

Przedsięwzięcie obejmuje szereg działań o charakterze edukacyjno – artystycznym:
cykl lekcji i prezentacji poświęconych kulturze i życiu codziennemu narodu Saami,
konkurs plastyczny dla dzieci „W krainie 8 pór roku – u Saamów w Laponii”,
wystawę artefaktów kultury Saamów ze zbioru autorów projektu,
wystawę rysunków uczniów Szkoły Podstawowej dla dzieci Saamów w Gällivare,
wystawę fotograficzną „Saamowie – naród słońca i wiatru” (dwie ekspozycje: Ślub w Kautokeino oraz Jarmark w Jokkmokk).

Projekt stanowi kontynuację inicjatywy o podobnym charakterze z roku 2010/11 pod nazwą „Niebo w kolorze – spotkania z zorzą polarną”, odbywającej się pod auspicjami Ambasady Szwecji. Spotkała się ona z dużym zainteresowaniem i ciepłym odbiorem, zarówno w kraju, jak i za granicą, a jej uwieńczeniem była wizyta polskich dzieci oraz wystawa ich rysunków w ramach tegorocznego festiwalu kulturalnego w Gällivare.

Nad obecną edycją projektu patronat honorowy objęli: Prezydent Miasta Płocka, Urząd Miasta i Gminy Gällivare (Szwecja), Uniwersytet Warszawski oraz Polska Fundacja Sportu i Kultury. Partnerami są: Galeria ArcticColor (Porjus Szwecja), Szkoła Podstawowa dla dzieci Saamów w Gällivare, Płocki Ośrodek Edukacji „Impuls”oraz Płockie Towarzystwo Fotograficzne im. Aleksandra Macieszy. Patronat medialny sprawują: Magazyn Skandynawski „Zew Północy” oraz Tygodnik Płocki.

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież z Płocka i powiatu płockiego do udziału w konkursie plastycznym. Jego Regulamin można znaleźć na stronie internetowej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 w Płocku, bądź przywołując następujące łącza:

Informacje o projekcie (wraz z interesującymi zdjęciami)
http://www.sp22.pl/ikolodzi/docs/info_projekt_saamowie_2011_12.pdf
Regulamin konkursu plastycznego
http://www.sp22.pl/ikolodzi/docs/reg_konk_w_krainie_8.pdf

Otwarcie wystawy 6 luty 2012 g. 12.00 – Urząd Miasta Płocka, Stary Rynek 1

Źródło: www.pokis.pl

Skomentuj

comments