“Anna Frank” – monodram o marzeniach…

Monodram o marzeniach, nadziei,  wierze i sile człowieka. „ANNA FRANK”, 3 lutego 2012 r., godz. 18.00. Sala koncertowa POKiS, ul. Tumska 9a.

Monodram „Anna Frank” powstał na podstawie dziennika Anny Frank, żydowskiej dziewczynki urodzonej w 1929 r. we Frankfurcie nad Menem. Kiedy władzę w Niemczech przejęli naziści, rodzina Anny przeniosła się do Amsterdamu. Gdy po zajęciu Holandii przez Niemcy w maju 1940 r. rozpoczęły się prześladowania Żydów, Anna i jej starsza siostra Margot musiały przerwać naukę w szkole powszechnej i przenieść się do liceum żydowskiego. W lipcu 1942 r. rodzina Anny, zagrożona wywiezieniem do obozu koncentracyjnego, zamieszkała w starannie przygotowanej kryjówce w dawnej oficynie.

Ostatni wpis w „Dzienniku” pochodzi z 1 sierpnia 1944 r. 4 sierpnia, po zadenuncjowaniu kryjówki Franków przez holenderskiego donosiciela, cała rodzina została przewieziona do obozu koncentracyjnego. W obozie zginęła najpierw matka, potem siostra. Anna Frank zmarła na tyfus w lutym lub marcu 1945. Obóz przeżył ojciec.

Pamiętnik Anny, przechowany przez Holenderkę Miep Gies, jedną z osób zaangażowanych w pomoc rodzinie Franków, został opublikowany po raz pierwszy w 1947 r. W kolejnych latach historię Anny przetłumaczono na 30 języków oraz przenoszono na ekran. Dom, w którym Frankowie ukrywali się przez dwa lata, zamieniono na muzeum. Obecnie jest to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w Holandii. To potwierdza, że jej historia wciąż porusza emocje i wyobraźnię rówieśników (a także ich rodziców) żyjących współcześnie. Anna marzyła, by zostać pisarką. „Dziennik”, który pisała w ukryciu, należy do najczęściej tłumaczonych – po Biblii – książek na świecie.

Spektakl „Anna Frank” przedstawia bohaterkę w okresie, w którym pisała swój pamiętnik (1942-1944) – 13-letnią dziewczynkę, która ma  trzynastoletnią wrażliwość i trzynastoletnie marzenia. Z uwagą i napięciem śledzimy losy tej dziewczynki ukrywającej się w zajętym przez hitlerowców Amsterdamie, razem z nią przeżywając jej „zwykłe” życie, codzienne radości i smutki. Odkrywamy, jak w szarej rzeczywistości potrafiła odnaleźć radość i ubarwić ją rozmowami z wyimaginowana przyjaciółką Kitty, jej pamiętnikową powierniczką. Bierzemy udział w jej życiu, jednocześnie mając nadzieję, że ta historia nie skończy się tak jak się skończyła .

„Anna Frank” jest przede wszystkim świadectwem siły i woli życia, i źródłem emocji tak potężnych, że dorośli mężczyźni na widowni ocierają łzy. Wielka to zasługa Moniki Gapińskiej, której rola Anny Frank jest wyjątkowo udanym debiutem scenicznym, oraz reżyserki, Julii Kotarskiej-Rekosz, która – choć należy do pokolenia Internetu – po raz kolejny udowadnia, że skromny, świadomy swych środków teatr nie potrzebuje fajerwerków, multimediów, przekleństw i hałasu, aby ścisnąć za gardło i poruszyć naszą wrażliwość.

 „Chciałabym, żeby był to spektakl dla ludzi młodych, którzy tak jak ja znają wojnę tylko z opowieści i książek. Nie jest on opowieścią o wojnie, tylko o człowieku, o dojrzewaniu, o sile, o wierze.”  – mówi Julia Kotarska-Rekosz

Spektakl „Anna Frank”otrzymał wiele nagród m.in.:

Grand Prix na XII Festiwalu Teatrów Amatorskich „Garderoba Białołęki”;Nagroda za reżyserię na XII Festiwalu Teatrów Amatorskich „Garderoba Białołęki” ; Nagroda aktorska dla Moniki Gapińskiej na XII Festiwalu Teatrów Amatorskich „Garderoba Białołęki” ; Grand Prix i I Nagroda na III Częstochowskim Przeglądzie Monodramu „42-200 Monodram”; I NAGRODA PUBLICZNOŚCI na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niesfornych „Galimatias”; Nagroda aktorska dla Moniki Gapińskiej na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niesfornych „Galimatias”

(są to nagrody tylko dla tego jednego spektaklu zdobyte tylko w 2010 r.)

Bilety w cenie 10 zł można nabyć w  POKiS ul. Tumska 9a, Centrum Informacji Turystycznej oraz Domu Darmstadt – Stary Rynek 8.

Źródło: POKiS

Skomentuj

comments