ALTERSTACJA: Pochwalone

pochwaloneListopadowa Alterstacja (8 listopada) zapowiada się niezwykle energetycznie i hałaśliwie. Jednego wieczora wystąpią dwie niezwykłe formacje: Pochwalone z Warszawy i Schröttersburg z Płocka.

POCHWALONE to projekt kobiecy. Ludowy a współczesny. Dzisiejszy jak sprzed wieków. O tym, co kobiet dotyczy i co je dotyka. Wspólnota doświadczeń, bunt przez pokolenia, moce, niemoce, darcie pierza, kluby i igraszki. Nowe sensy na przecięciach. Baby, feministki, matki i singielki, podlotki i wiedźmy, dzieweczka z laseczka, ochrypła kukułeczka – one z XIX-wiecznej wsi, one z ursynowskiego bloku – razem!

Ich debiutancka płyta „Czarny war” to odpowiedź na niewystarczającą obecność żeńskich głosów w muzyce zaangażowanej. Sięgają po wiersze współczesnych poetek, zestawiając je z mało znanymi tekstami dawnych pieśni, śpiewanych przez wiejskie kobiety. Rozmontowują funkcjonujące w szerokim obiegu teksty tradycyjne, po to, by je złożyć na nowo i nadać im nowe znaczenia.
Niepokorne słowa i emocje pulsują pod chropowatą warstwą muzyczną: wypadkową brzemienia sekcji basowo-perkusyjnej i niecodziennych instrumentów strunowych, takich jak fidel płocka, skrzypce barokowe, suka biłgorajska i turecki saz.

W zespole udzielają się m.in.: Maria Magdalena – muzyk, Jolanta Kosa Kossakowska – skrzypaczka, frontmenka folkowego zespołu Mosaic, Barbara Klicka – poetka, płocczanka z urodzenia; Ewa Chomicka – etnolożka, członkini Chóru Kobiet, Małgorzta Tekla Tekiel – muzyk, basistka, kompozytorka, aranżerka, autorka muzyki do filmów i spektakli teatralnych, która grała lub gra w zespołach takich jak: Będzie dobrze, Pudelsi, Pati Yang czy Deuter.

Czarny war to coś więcej niż płyta z dobrą muzyką. To spotkanie z wielopokoleniową wspólnotą, a zarazem kronika setek lat walki o swobody kobiet.
(Dominika Węcławek, -mobile-music.pl)

To znakomite rozszerzenie horyzontów folku, śmiałe przedstawienie kobiecej tematyki i niezwykle udany koncept muzyczno-literacki. (tegoslucham.pl)

Dekoracje historyczne się zmieniają, lecz walka o tożsamość – szczególnie w zacofanej wciąż obyczajowo Polsce – jest zawsze podobna. W budowaniu tego przesłania Pochwalone są konsekwentne i zdeterminowane. (Adam Przegaliński,wp.pl)

http://pochwalone.bandcamp.com/

Schröttersburg to płocki zespół poruszający się między postpunkiem, noise rockiem a nową falą. Grupa pracuje nad swoim solowym krążkiem. Płockie trio zasili Paulina Owczarek – saksofonistka, która zajmuje się głównie muzyką swobodnie improwizowaną i współczesną kameralistyką, współtworzy Elder Space Bankers, Cracow Improvisers Orchestra, Uncharted Territory, HiQ i Saksofonarium. Bierze udział w projektach krakowskiej sceny muzyki improwizowanej (Bezdroża, Muzykoterapia, Free the Dance, LabInt, Open Session). Współpracowała z London Improvisers Orchestra, krakowskim Teatrem Starym i Stowarzyszeniem Teatralnym Badów.

http://schrottersburg.pl/

Koncert odbywa się w ramach Festiwalu Themersonów SkArPa 2013. ZAPRASZAMY.

——

Alterstacja

8 listopada, godz. 19

Sala POKiS / wjazd: 15 PLN
bilety dostępne w Bileterii POKiS oraz on-line: pokis.infoserw.pl

Źródło: POKiS

Skomentuj

comments