Zaleje nas “druga fala”… polskiego punk rocka – koncert zespołu DEZERTER

W ramach Alterstacji Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki będzie gościł na swojej scenie zespół Dezerter. Jest to polski zespół punk rockowy z niezależnej sceny muzycznej lat 80.

 Muzycy nazywali siebie drugą falą polskiego punk rocka. W składzie grają: Robert Matera (gitara, wokal), Krzysztof Grabowski (perkusja, teksty) oraz Jacek Chrzanowski (gitara basowa).

Formacja została założona w Warszawie w 1981 roku, początkowo pod nazwą SS-20. Zadebiutowali w listopadzie tamtego roku podczas Mokotowskiej Jesieni Muzycznej. Rok później pojechali w trasę z Deuterem i TZN Xenną, a także pojawili się w Jarocinie. W tym czasie zmienili nazwę na Dezerter.

W 1983 roku ukazał się ich pierwszy singiel, na którym znalazły się cztery utwory. Ponieważ mieli trudności z wydawaniem swoich utworów – postanowili założyć mini wydawnictwo Tank Records. Rok później zarejestrowano ich występ w Jarocinie, wydany jako „Jeszcze żywy człowiek”, a także krążek „Izolacja”(koncert z wykorzystaniem piosenek nowofalowych zespołów radzieckich).

W 1987 roku ukazały się ich dwie płyty – „Underground Out of Poland” (pierwsza długogrająca) oraz „Kolaboracja”, a w następnym roku krążek – „Wszyscy przeciwko wszystkim”. W międzyczasie sporo koncertowali – zarówno w kraju, jak i za granicą, między innymi w Szwajcarii, Niemczech, Finlandii, Francji, Japonii i Holandii. W 1992 roku swoją premierę miała płyta „Blasfemia”. Dodatkowo ukazała się kompilacja ich z archiwalnymi utworami, w których wzięła udział także Katarzyna Nosowska.

Dwa lata później na rynku ukazał się „Ile procent duszy”, a w następnym roku „Deuter”. W 1996 roku pojawił się krążek „Mam kły mam pazury”, w 1998 – „Ziemia jest płaska”, zaś w 2001 roku – „Decydujące starcie”.

Po różnych zawirowaniach związanych ze składem – muzycy sporo koncertowali, między innymi z Apatią, Post Regimentem, Conflictem, Subhumans, Dead Kennedys i Chumbawambą. Częstym gościem podczas występów była Nosowska.

W 2003 roku pojawili się na festiwalu PRL (punk rock later) w Katowicach i Warszawie. Rok później ukazała się płyta „Nielegalny zabójca czasu”. Po raz pierwszy w składzie pojawił się wtedy basista Hey’a – Jacek Chrzanowski. Niedługo potem muzycy ruszyli w promocyjne tournee, podczas którego gościnnie zagrał także zespół Akurat.

24 kwietnia 2006 roku miał swoją premierę dwupłytowy album „Punk’s Not Jazz”, na którym zebrane zostały najpopularniejsze piosenki Dezertera. Wydawnictwo związane było z 25. urodzinami zespołu. W kolejnych latach Dezerter prowadził głównie działalność koncertową.

W maju 2009 r. zespół zarejestrował piosenkę „Śpiew murów” do słów Tadeusza Gajcego, która ukazała się na płycie „Gajcy” wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Kolejne miesiące to praca nad nowymi piosenkami zwieńczona sesją nagraniową w lipcu i sierpniu 2010 r. W międzyczasie zespół wystąpił na trzech ciekawych imprezach: w Toruniu w ramach festiwalu filmowego Tofifest (piosenki Dezertera pojawiły się w dwóch znakomitych polskich filmach: „Dom zły” i „Wszystko co kocham”), w Jarocinie, a także na Puntala Rock Festival w Finlandii.

Nowy album zatytułowany „Prawo do bycia idiotą” ukazał się w październiku 2010 i był promowany jesienną trasą koncertową. Album otrzymał Fryderyka 2011 (w kategorii „Album Roku: Rock”).

Bilety w cenie 20 zł można nabyć w POKiS ul. Tumska 9a, Centrum Informacji Turystycznej oraz Domu Darmstadt – Stary Rynek 8.

24 luty 2012 roku godz.19.00
Sala widowiskowa POKiS, ul. Tumska 9a

Źródło: POKiS

Skomentuj

comments