Spektakl muzyczno – kabaretowy “Bez mężczyzn”

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na jedyny kabaretowy spektakl muzyczny o wielkiej artystce początku XX wieku – Kitschmance.

 

 
 

Urodziłam się… ach, czy to ważne kiedy? Zastał mnie jeszcze wiek XIX – no dobrze – był to rok 1893. Lwów. Nazywam się Anne Weiner Kitschmann, ale wszyscy wiedzą, że jestem po prostu Andą Kitschman. Moja mama… śpiewała w operze i operetce lwowskiej, a tato – aktor – baryton w tych samych miejscach co mama. Rodzicom zawdzięczam ukończenie Cesarsko – Królewskiej Akademii Muzycznej w Wiedniu. Mój mąż Marek Windheim… właśnie mój mąż – znów zrobi mi awanturę, że się spóźniam, że publiczności każę na siebie czekać… Ale to ten przeklęty pociąg, który znów zbyt wolno jedzie… … Dobry wieczór. Już jestem.

„Bez mężczyzn” to opowieść o Andzie Kitschman – artystce kabaretowej lat międzywojennych – niegdyś uwielbianej – ale zapomnianej… Jej życie, jej szczęścia i smutki oraz jej miłości: Estrada… i ? … Piosenki ! Jej Piosenki – a każda z piosenek to osobna historia, nowy zaskakujący mini spektakl, piosenki zabawne i frywolne, a w swej frywolności bardzo bardzo ponadczasowe…

Życie Andy Kitschman śpiewaczki i aktorki, pierwszej polskiej dyrygentki, rozciągnięte jest pomiędzy dwie wojny światowe i okres powojenny Polski Ludowej. Anda Kitschman zmarła w 1967 roku mając 72 lata. Debiutowała natomiast w 1912 roku jako kompozytorka, operetką “Paź złotowłosy”; w tym samym roku w Teatrze Nowości w Warszawie wystawiono jej miniaturę baletową “Mazurka”. Jako dyrygentka debiutowała w tym teatrze w1913 roku, prowadząc premierę pantomimy “Sumurun”, w której udział brała Pola Negri. Od 1916 roku występowała już jako piosenkarka i aktorka w warszawskich kabaretach: “Miraż”, “Czarny Kot”, “Argus”. W oryginalny sposób, z dużym temperamentem śpiewała w kabaretach własne piosenki, akompaniując sobie przy fortepianie.

Po I wojnie związała się głównie ze Lwowem. Od 1918 do 1921 występowała w kabarecie “Czwórka”, w którym była pieśniarką, autorką tekstów, kompozytorką i pianistką. Od końca lat dwudziestych mieszkała w Katowicach, gdzie prowadziła zespoły wokalne. Po powrocie do Warszawy w 1933, współpracowała z kabaretami, była korepetytorką solistów w Teatrze Wielkim, opracowywała muzycznie operetki, pisała. Po wojnie zamieszkała w Krakowie, gdzie w listopadzie 1946 roku współorganizowała pierwszy kabaret Siedem Kotów. „To piekielnie zdolna baba, ta Kitschmannka przy fortepianie”, napisał o niej w 1946 roku Konstanty Ildefons Gałczyński. Była także kierownikiem muzycznym w teatrach krakowskich, komponowała muzykę do wielu spektakli.

Przed wojną była autorką znanych piosenek, m.in. “Pojadę na spacer w Aleje”, “Anda”, “Kniaginiuszka”, “Tata da raka”. Po wojnie napisała (z J. Albrechtem) wodewil “Igraszki balonikowe”, rozpoczęła operetkę “Burza nad Helikonem”. Tłumaczyła teksty sztuk, oper i operetek. Niemniej jednak powojenna rzeczywistość sprawiła, że żyła jedynie wspomnieniami, pod koniec życia nie wychodziła z domu. Swoje wspomnienia, m.in. o kabarecie Czwórka, pt. “Garść wspomnień lwowskich” zamieściła w tomie Dymek z papierosa, Warszawa 1959.

W roli Andy Kitschman wystąpi Katarzyna Nowak (również reżyserka i scenarzystka spektaklu), przy fortepianie towarzyszyć będzie jej Monika Bylica.

Spektakl został nagrodzony Honorowym Złotym Liściem Retro 2008 w V Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Retro im. M. Fogga.

Bilety w cenie 10 zł można nabyć w POKiS ul. Tumska 9a, Centrum Informacji Turystycznej oraz Domu Darmstadt – Stary Rynek 8.

Spektakl muzyczno – kabaretowy “Bez mężczyzn”. Zabawnie i frywolnie o Andzie Kitschman

11 luty 2012 r., godz. 18.00, Dom Darmstadt, Stary Rynek 8

Źródło: www.pokis.pl

Skomentuj

comments