Komunikacja Miejska w okresie silnych mrozów

Zima w mieście nie odpuszcza. Pomimo siarczystych mrozów autobusy komunikacji wyjeżdżają na ulice Płocka.

 
Priorytetem dla nas jest przygotowanie autobusu tak, by bezpiecznie i na czas przewiózł pasażerów do miejsca docelowego. Całonocna praca służb technicznych skupia się głównie na tym, aby sprostać zapotrzebowaniu na codzienne kursy i przygotowaniu odpowiedniej ilości pojazdów, by od samego rana niezawodnie wyruszyły na ulice naszego miasta. Dzięki temu Płocczanie nie muszą zbyt długo oczekiwać na przystankach na swój autobus, bo opóźnienia kursów zdarzają się sporadycznie. Jeśli takie już się zdarzą, głównie wynikają ze zjazdów awaryjnych, których przyczyną jest brak ogrzewania w pojazdach. Tworzone przez nas statystyki przedstawiają, że w czasie od 27 stycznia do 10 lutego br. nie wykonano tylko 62 kursów (w całości lub części trasy) na 15 444 kursy, co stanowi 0,4% wszystkich kursów w tym czasie.

Większość pojazdów nowej generacji wyposażonych jest w systemy ogrzewania działające w cyklu automatycznym. Jednak wraz ze wzrostem wieku pojazdów, ich skuteczność ogrzewania obniża się. Staramy się walczyć z tym zjawiskiem, jednak braki ujawniają się w momencie najbardziej dokuczliwych mrozów. Sprawdzanie ogrzewania przy wyższej temperaturze nie wskazuje na jego niewydolność, a możliwości reagowania w sytuacji kryzysowej, kiedy liczy się każda sztuka pojazdu jaką można bezpiecznie użytkować, jest ograniczona. Zależy nam, aby nasi pasażerowie podróżowali w jak najlepszych warunkach, jednak utrzymanie właściwej temperatury powietrza w autobusie podczas, gdy na zewnątrz słupek rtęci spada poniżej -15 stopni Celsjusza nie jest łatwe. Trudne do uzyskania jest to nawet w samochodach osobowych.

W wielu miastach Polski przewoźnicy miejscy odwołują kursy, niektóre linie uruchamiane są dopiero koło południa, a część z nich zawieszana jest nawet na kilka dni.

Zarówno nam, jak i pasażerom zależy przede wszystkim na tym, by nie odwoływać kursów. Jest to nasz priorytet, dokładamy więc wszelkich starań, by pasażerowie, których w ostatnim czasie nam przybyło byli przez nas bezpiecznie i na czas dowiezieni. Staramy się wprowadzać udogodnienia zmniejszając uciążliwość bardzo niskich temperatur, stąd decyzja o umożliwieniu przebywania w autobusie oczekującym pasażerom na przystanku początkowym na pętli.

Źródło: Komunikacja Miejska Płock

Skomentuj

comments